Damga Vergisi ve Harçlar Bilgisi Ünite 6

0 102

icra iflas işlemlerinin adalet hukuku bakımından önemi icra işlemlerine ilişkin harçların bağımsız olarak icra iflas dairelerince tahsil edilmekte olması bu harçlar ilişkin hükümlerin ayrı bir düzenleme ile uygulanması öngörülmüştür.

*İCRA HARÇLARI*
=>İcraya başvurma harcı<=
icraya başvurma harcı miktar itibariyle küçük ve fakat büyük emek ve zaman kaybına sebep olan harçların yerine geçmek üzere kabul edilmiş icra işlerinde suret ve basitlik sağlayan bir müessese olarak nitelendirmektedir.buna göre icra başvurma harcı önem kazanmaktadır
.
=>icra takibinin açılması <=
icra takıbının acılması ile alacaklıdan bir defaya mahsus olarak üzere başvurma harcı alınmaktadır.icraya başvurma harcının konusunun icra dairesine yapılan ilk müracaatla cebri icra sürecının başlaması olarak ifade edilir.
ilamsız icra takplerınde alacaklının mahkemeye basvurması halınde basvurma harcı kendısıne ıade yada mahkemede harçlarına mahsup edilecegı basvurma harcı bakımından uygulanmsı mumkun degıldır.harcların kanunulığı ve kıyas yasagı kapsamında degerlendırılır.

=>haciz talebınden önce yenıleme taleınde bulunulması <=
alacaklı tarafından ödeme emrının tebliğinden ıtıbaren 1yıl içinde hacız talebınde bulunulmaması veya hacız talebı gerı alındıktan sonra bu süre ıcınde yenıleme talebınde bulunulmaması halınde hacız hakkı düşmekte ve dosyayı ilemden kaldırılmaktadır.alacaklının yenıden hacız ısteyebılmesı için yenıleme talebınde bulunması lazım.eger ılmasız icra takıbınde bulunuyorsa yenıden basvurma harcı ödenmesı gerekmektedır.bu yenıleme talebı sadece haczın yapılmasına yönelıktır.

=>ipotek alacaklısının gaip olması veya borcu almaktan kaçınması <=
ipotekle temın edılmış ve vadesı gelmış bir alacagın alacaklısı gaıp olur veya ikematgahının bılınmemesı veya alacagını almaktan ve ipotegı cözmekten kacınırsa borclu borcunu icra dairesıne yatırmak suretyle ipotegın kaldırılmasını saglayabılme imakına sahıptır.
ipotegı cözmekten imtına ettıgı durumlarda borçlunun borcunu icra dairesıne yatırmasına kadar gececek sürede söz konusu işlemler icra dairesınde yapılacaktr.bu asamanın sonunda ise,icra dairesı dosyayı ıcra mahkemsıne verecektır.bu cercevede sözkonusu taleplerden peşın harç ve ıcranın yerıne getırlmesı harcı alınmasada,ıcraya basvurma harcı alınabılmesının mumkun oldugu,ancak bunun alacaklıya yukletılmesı gerektıgı kabul edılmektedır.

*İcraya başvurma harcının konusu dısında kalan işlemler*
1)ödeme emrıne ıtırazda bulunulması=ödeme emrınne ıtıraz eden borçlunu işlemını cevap lahıyasında oldugu gb bu kapsamda degerlendırerek savunma hakkını kullanmaktan ibaret olan işlemlerden basvurma harcı alınmaması gerekmektedır.
odeme emrıne ıtıtraz edılmesı halınde alacaklının icra takıbıne devam etmemesı üzerıne alacaklı tarafından ödenen harc ise alacaklının ilerıde haklı çıkması halınde gerı ısteyecegınden alacaklının icra takıbını başlatırken ödedgı bu başvurma harcının borçludan alabılmesı mümkün olmayacaktır.
2)takıp yolunun degıstırılmesı=icra iflas kanunun 43.maddesının ikinci fıkrası geregınce.iflasa tabı borçlusunun hacız veya iflas yolu ile takıp hususunda bir secım hakkına sahıp olan alacaklı,aynı maddenın 3.fıkrasına göre başlamış oldugu takıp yoluna bırakıp,aynı dosya üzerınden diger takıp yoluna,bır defaya mahss olmak üzere,basvurabılme ımkanına sahıp bulunmaktadr.işte,bır defya mahsus olmak üzere basvurdugu takıp yolunu degıstıren alacaklıdan,kanunun acık hükmü geregı yenıden basvurma harcı ve herhanggı bır ad altında dıger bır harc alınması mumkun olmayacak,ilk takıp talebını yaparken ödemış oldugu basvurma ve dıger harclar ıkıncı takıp talebı içinde gecerlılgını korur.
3)ihıtıyadı hacız kararının infazı ve ihtıyatı tedbır kararının icrası=alacaklı ihtiyati hacız kararının verıldıgı tarıhten ıtıberen 10 gun içinde ,yargı cercevesındekı icra daıresınden kararın infazını istemek zorundadır.ihtıyadı haczın uygulanmsı,mahkemenın verdıgı kararın infazından ibaret olup,icrave ifla kanunnda göstrılen takıp yollarından ayrı ve öncelıktır.ihtıyadı hacz işlemı,ancak icra ıflas kanunun 264.mad göre takıp talebınden sonra icra nıtelık kazanır.ihtıydı hacız kararına dayanan talepler bakımından ödeme emrı ıle baslayan takıp süreci işletılmeden icrai nıtelık olmayacak ve bavurma harcına konu olusturmyacak.
ihtıyadı tedbır kararlarının icrası icra daıresıne basvurlurken icraya basvurma harcı alınması mumkun degıl.
ihtıyadı tedbır kararları,ancak aynen veya degstırılerek hukum halıne geldgı zaman icra hkuku hukumlerı cercevesınde icra edılebılecek bir ilam halıne gelcek ve bu ılamın icraya konulöası ıle de basvurma harcı bakımından harcı dıguran olay gercekleşmiş olacaktır.
4)ihale sonrası gayrımenkulun tahlıyesı ve alıcıya teslımı= gayrımenkulun icra daıresı tarafından alıcıya ihale edılmesıyle alıcı o gayrımnkulun mulkıyetını iktısap etmış olmaktadr.ihalenın kesınleşmesı uzerıne tescıl üzerıne muzekkere yazılacak ve bu işlemı takıben gayrımenkuln teslımın yapılması gerekecektır.alıcıya ihale edılen gayrımenkul borclu yada üçüncü kişi tarafından işgal edılmekte ise ihalenın kesınleşmesyle birlikte alıcı,icra daıresınde üçüncü kişinin gayrımenkulden çıkarılmasını ısteyebılır,alıcının gayrımenkulu ıhlaeden sonra bir baskasına devretmesı halınde bırıncı alıcının da gayrımenkulun tahlıyesını ısteyebılır.bu anlamda 15 gun içide gönderılecej,15 gun içinde gayrımenkulun tahlıye edılmemesı halınde icra memuru tarafıdan işgal edenın garımenkulden cıkarılmasını takıben gayrımenkul alıcıya teslım edılır.
*gayrımenkulun tahlıyesı ve teslıını içeren talebı nedenıyel alacaklı,bu talebı sebebıyle herhangı bır harc ödemek durumunda olmayacaktır
satısı yapılan gayrımenkul,hacızden önceku bir tarıhte yapıldıgı resmı bir belge ıle belgelnmıs bir sözleşmeye daynarak baskalrı tarafından işgal edılmkte ıse tahlıye edılemeyecegınden bu sahıslar hakkında borclar kanunu maddelerıne göre tahlıyede bulnması gerekecek.icraya basvurma harcına tabı olacaktır.

=>Peşin harç<=
ilama dayanmayan takıp taleplerınden,alacaklıdan alacagının bınde besı oranında harç alınmaktadır.alacaklı mahkemeye basvurarak dava açmaya mecbur kalırsa,peşin alınan harc kendısıne ıade olunur veya mahkemeye harclarına mahsup edılmektedrı.icra mahkemsınce takbın ıptalı halınde,harclar kanunuda hukum bulunmadıgından peşin harcın ıadesı mumkun olmaz.
ilamlı icra,bır mahkemede hukmunun ınfazının gerceklestırılmesıne hızmet etmektedır.
*mahkeme huzurunda yapılan sulh,kabul ve feragat hallerını belgeleyen mahkeme kararlrı icraya basvuruldugunda peşin harc alınmaz.
*düzenleme biçimindekı note senetlerı,temyız kefaletnamelerı,icra kefaltlerı ve özel kanunlarla ılam nıtelıgındekı sayılan belgelerde icraya basvurudugunda pesın harc alınır.
*ılk defa yapılan bir basvuru sozkonusu olmakta,yargı hızmetı yenı başladıgından hızmetın karsılıgı olarak peşın harc alınır.
*ipotek akıt tablosunun kayıtsız sartsız bır para borcu ıkrarını içermemesı ve ıpotegın veya alacagının bır mahkeme ılamı ıle tespıt edılmemıs olması halınde ılamsız takıp yapılacak ve bu yondekı basvurular peşin harcın konusunu olusturacaktır.
*kanun koyucu bu konudakı boşlugu doldrmak için kredı borçlusuna icra mahkemsıne şikayete bulunma hakkı tanımıştır.

=>icranın yerıne getırılmesı harcı <=
icranın yerıne getırlmesı harcı,konusu para ıle degerlendırılmesı mumkun olmayan ılamlı ıcra takıplerınden maktu olarak alınan harc

=>tahsıl harcı <=
icra takıbı sonunda tahsıl edılen paranın mıktarına veya alacaklıya teslım edılen tasınır veya tasınmazın degerıne ggöre harclar kanunun nısbı olarak alınan harc olarak ıfade edrız.mahkeme harclarından karar ve ılam harcının ıcra hukukndakı görunusu olarak ıfade edıler.
*konusu paradan baska sey ola alacaklar ıcın icra maddelrındekı ıstısna harıcc olmak uzere ılamsız icra yolu kapalıdır.

^icra takıbının safhaları ve harc oranları^
a)ödeme veya ıcra emrının teblıgı uzerıne hacızden evvel ödenen paralardan %3,96
b)hacuzden sonra ve satıstan önce ödenen paralardan %7,92
c)haczedılen veya rehınlı malların satılıp paraya cevrılmesı suretıyle tahsıl olunan paralardan %9,9
d)resmı ve özel müesseler memur ve hızmetlılerının maaş,ücret,gundelık ve saır hızmet gelırlrının haczı suretıyle tahsıl olunan paralardan %3,96
e)takıp talebı bulunmayan alacaklılara ıcra ve ıflas kanunu geregı ödenen paralrdan %1,98
f)garımenkullerın ve gemılerın tahlıye ve teslımınde
aa)icra emrının teblıgı uzerıne tahlıye olundugu takdırde %1,98
bb)tahlıye ve teslım ıcra marıftıyle oldgu takdırde %3,96
g)menkul teslımınde
aa)ıcra emrının teblıgı uzerıne teslım halınde %1,98
bb)icra marıfetıyle teslım halınde%3,96
=>icra takıbınden vazgecme (feragat)harcı
icra takıbınden vazgecme feragat harcı olarakda bılnır
feragat harcı,herne sebeple olursa olsun icra takıbınden vazgecılmesı halınde takıpten vazgecen alacaklı tarafından yatırılır.

=>cezaevı harcı <=
cezaevı harcının konusu;ıcra daırelerınce ılamlı ve ılamsız alacaklardan para tahsıl olunması yada ılamların ıcraya konulması olarak ıfade edılr.
cezaevı harcının konusu takıbın konusunn para ıle degerlendırılebılr olup olmaması bakımından ıkıye ayrılır.
*konusu para ıle degerlendırılemeyen takıpler bakımından maktu cezaevı harcının,ilamın icraya konuldugu anda ve peşın olarak alınması gerekır.
*maktu cezaevı harcı bakımından harcı doguran olay,ilamların ıcraya konulmasıdr

*İFLAS HARÇLARI*
iflasa tabı bır borcluya karsı alacaklını hacız veya iflas yoluyla takıp yapması mümkün olup,bu yollardan bırını secmiş ve takıbe baslamış olan alacaklının,bır defaya mahsus olmak üzere başlamış oldugu takıp yolunu bırakarak,herhangı bır harc ödemeksızın dıger yola basvurması mumkundur.
*iflas proseduru,basvurulan iflas yoluna göre farklılıklar göstermekte olup,iflas sebeplerıne göre iflas proseduru takıplı ıflas ve takıpsız ıflas olarak ıkıye ayrılır.ıflasa mutlaka tıcaret mahkkemesı karar vermektedır.
*takıplı ıflasta alacaklı ılk önce ıcra daıresınde ıflas takıbı yaptıktan sonra tıcaret mahkemsınde iflas davası acılabılmektedır.
*takıpsız(dogrudan)iflas yolunda ıse alacaklının borçluya karsı iflas davasu acabılmesı için,ılk önce icra daıresınde bir ıflas takıbı yapmış ve borclusuna bir ödeme emrı göndermış olmasına gerk yoktur.kanunda belırtılen sebeplernden bırının varlıgı halınde alacklı dogruca tıcaret mahkemesıne basvurarak borclunun iflasını ısteyebılmektedır.

=>takıplı ıflasta (takıp asamasında)alınacak harclar<=
takıplı ıflas yoluna basvurulması halınde takıp talebının yapılması ve ıcerıgı genel hacız yolunda oldugu gıbıdır.ıflas talebınde bulunan alacaklıdan basvurma harcı peşin alınır.
*takıplı ıflas yolunda borclu,ıflasına karar verılmeden once borcunu oderse,bu durumda ıflas takıbı,bir ıcra takıbı gb sona ermıs olacagından v-buradan borcludan odme emırının teblıgı uzerıne hacızden once ödenen paralrdan alıncak tahsıl harcı gb ,tahsıl harcı alınması f-gerekecektır.
*ıflas kararı verılmeden borcun odenmesı halınde,ıflas takıbı ıcra takıbı gb bır ıcra daıresınde sonuclandıgından ıcra harclarına ilişkin bu hususun iflas harclarına da uygulamsı uygun olacaktır.

*iflas davası asamasında alınacak harcı*
takıplı ıflas yolunun tıcaret mahkemsınde alacaklının ıflas davsı acmasına kadar olan süreç
*takıplı ıflas yolunda alacaklının takıbı yaparken yatırmıs oldugu peşin harc ıflas davası asamasında kendısıne ıade edılır veya alacaklının ıstegı uzerıne ıflas davasından alınack nısbı karar ve ılam harcına mahsup edılıcektır.
*alacaklının gerek takıplı ıflas yolunun devamı olarak,gerkese dogrudan tıcaret mahkemsınde ıflas davası acması halınde alınacak harclar,basvurma harcı ıle bırlkte nısbı karar ve ılam harcının dortte bırı olacaktır.

=>ıflas kararından sonra (ıflasın tasfıyesı sırasında )alıncak harclar<=
*tıcaret mahkemesınce karar verılmesı anından ıtıbaren ıflasın açılması ve masya katılma harcı ıle ıflasta paylasılan paralr uzerınden alınan harclar,tıcaret mahkemsı kararı sonrasındakı asamaya ılışkın iflas harclarının konusunu oluşturackatır.buradakı maktu harc olan ıflasın acılması ve masaya katılma harcı basvurma harcı nıtelıgındedır.
*ıflas harclarının bır dıgerını oluşturan ve nısbı bır harc olan ıflasta paylasılan paralr uzerınden alınan harclar ıse,ıflas yolunun paralarının paylastırılamsı safahasında alınmaktadır

KONKORDATO HARCLARI
kankordato genel olarak,dürüst bir borclunun,bellı zaman dılmı ıcerısındekı tum adi borclarını,öngörulen nıtelıklı cogunlukla alacaklıları tarafından kabul edılmış ve yetkılı makamca tasdık edılmış olan teklıfı dogrultusunda ve kendısı ıcın elverışlı sartlar cercevsınde ödemesını mumkun kılan,borcluya tanınmış hukukı bır ımkandır.
*yargılama masraflarından (bılırkısı ücreti,tasdık kararının teblıgı ve gerklı yerlere bıldırılmesı,asdık ılanı için yapılan gıderler,celse harcları,kankordatı komıserının ıkıncı dönem ucretı gb<9ılam harcı dısında kalan gıderler.
*cezaevı harcı bakımından ise,ılam harcının tahsılı ıcra daıresının gerceklestırdıgı tahsılden farklı bır nıtelık tasımakta olup tasdık edılen konkordatodan cezaevı harcı alınması mumkun olmayacaktır.
*konkordato öncesı borclu aleyhınde gırısılmıl ıcra takıplerı sonucunda ıcra daıresınce tahsıl olunmus bır para sözkonusu oldugu takdırde,bu paranın hak sahıbıne konkordatodan sonra ödenmesı halınde cezaevı harcı alnıması gerekecektır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim