DGS Hukuk 900 Kodu Danıştay Kararı Son Durum

DGS Hukuk 900 Kodu Danıştay Kararı Son Durum

Bilindiği gibi DGS sınavında 900 kodu, Hukuk Fakülteleri için yapılacak dikey geçişte yalnızca Adalet bölümü örgün öğretim mezunları ile 2. Öğretim ya da Uzaktan Açıköğretim Adalet mezunlarının tercih edebileceği bölümleri işaret etmekteydi. DGS sınavına Açık Öğretim Adalet bölümü  mezunu olarak giren bir aday, 900 kodlu hukuk fakültelerini tercih edemiyordu.

Bu durum,   ülkemizde oldukça geniş bir kitle tarafından eleştirilmişti. Çünkü üniversiteler DGS kontenjanlarının en az yarısına 900 kodu vermiş ve dolayısıyla Açıköğretim mezunları, DGS hukuk tercihlerinde örgün, 2. öğretim ya da uzaktan öğretim adalet mezunlarına göre yarı yarıya kontenjan kaybına uğramıştı.

Bu mağduriyetin giderilmesi için açılan davalar sonucunda Kamu Denetçiliği Kurumu 06.08.2014 tarihinde Açıköğretim Fakültesi Adalet Önlisans bölümü mezunlarının Hukuk fakültesine yerleştirilmeleri yönünde tavsiye kararını, Danıştay 8. Dairesi’ nin yürütmeyi durdurma talebini reddetmesi izlemişti. Karara yapılan itirazlar  neticesinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Adalet Açıköğretim mezunlarına kontenjan sınırlaması getiren 900 kodu olarak tanınan uygulamanın durdurulmasına karar verdi.

Danıştay’ ın Adalet Önlisans Açıköğretim mezunlarının yüzünü güldüren yürütmeyi durdurma kararının 2015 DGS kılavuzuna yansıtılması bekleniyor.

Adaletciler.Net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim