Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

Dgs Hukuk İçin Matematiğin Önemi

2 350

DGS ile Hukuk fakültesini kazanmanın zorluğu dile getirmektir. Aslında Üniversitede okumak için sınav sistemine tamamen karşıyım. Bir insan istediği üniversiteye sınavsız giriş yapabilmeli fakat Üniversitede derslerinden başarısız olduğu takdirde okuldan uzaklaştırılmalı veya ilişiği kesilmeli..

Bu bizim ülkemizde sınav sisteminin tamamen değişmesi köklü bir değişikliğe gitmesi, eğitimde büyük reformların yapılması demektir. Son yıllarda neredeyse hemen hemen her yıl sınav sistemi değişmekte öğrenciler yarış atı gibi sınavdan sınava koşturulmaktadır.

Konunun fazla dışına çıkmadan dile getirmek istediğim DGS ile Hukuk kazanmanın neye bağlı olduğunu anlatmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere on binlerce AÖF adalet ve örgün adalet mezunu mevcut. Ama buna nazaran DGS de hukuk kontenjanı bini bile bulmuyor. Bu da DGS ile Hukuk Fakültesi okumak isteyen öğrenciler için zorlu bir yarış haline geliyor.

Dgs Hukuk Puanları Yüksek mi?

DGS hukuk puanlarına baktığımızda son üç dört yılda 270 ler den başlayıp 300 lere kadar çıkmıştır. Hatta 2017 yılında 300’ün altında Devlet Üniversitesi bulunmamaktadır. Ücretli Özel ve Vakıf üniversitelerinin ücretleri ise bir hayli yüksektir. Bunlarında taban puanları aşağı yukarı 260 270 den başlamaktadır.

DGS ile Hukuk okumak isteyen öğrencilerin aşması gereken en büyük engel matematiktir. Matematiğin’de DGS adaylarını ne kadar zorladığını 2017 DGS istatistiklerinde görebiliyoruz. 2017 DGS’de 33000 aday hiçbir matematik sorusunu yapmadı, matematik sorularını yanıtlayan 38000 aday ise yanlışları doğrularından fazla olduğu için sıfırın altında ham puan aldılar.

Bu tabloya baktığımızda yetkililerin öncelikle Dgs Hukuk bölümünü eşit ağırlık değilde sözel olarak değiştirmeleri gerekmektedir.

Bu tablo bize eğer DGS den Hukuk kazanmak istiyorsak matematiği çok iyi bilmenin yanında seri şekilde cevaplayabiliyor olmamız gerektiğini gösteriyor.

Aöf Adalet Öğrencileri Dgs Hukuk İçin Daha Avantajlı

AÖF adalet okuyan öğrenciler diploma notlarından dolayı örgün Adalet okuyan öğrencilere göre biraz daha avantajlı sayılırlar. Fakat matematiğimiz zayıfsa veya hiç yoksa DGS’den Devlet Hukuku bir yana bırakalım Özel Üniversiteden Hukuk Fakültesini kazanması bile imkansız gibi gözüküyor.

Bunun çözümü dershanelerde veya kurslarda olur mu bilemiyorum. Çünkü dershaneler genelde belli bir müfredat ortaya koyup bir dönem boyunca o müfredatı yetiştirmek için belli bir hızla konu anlatımı yapıyor. Öğrencinin konuyu anlayıp anlamaması öğretici için çokta önemli değil diye düşünüyorum.

DGS ile Hukuk kazanmak isteyen adayların bu yüzdendir ki matematik engelini aşmak için baya bir çaba sarf etmesi gerekiyor.

Hiçbir şey imkansız değildir 2018 DGS’ye girecek bütün adaylara başarılar

Content Protection by DMCA.com
2 Yorumlar
  1. şenol diyor

    DGS Mevcut haliyle adrese teslim. Matematik öğretmenleri, sayısalcılara ayrıcalık tanınmış. Türkçedeki sözel mantıktaki sorularda sayısalcılara yarıyor. Oldu olacak diğer alanlara yasaklasınlar da mutlu olsunlar. Hukuk tamamen sözel ama ÖSYM, YÖK gibi kurumlardaki insanların branş şovenistiğine doymaması nedeniyle matematik dayatılıyor. EGO tatmini başka bir şey değil. Eminim O makamlara müzikçi gelse ya da beden eğitimciler gelse aynı şekilde hareket edecekler. Kitapçığı müzik sorusuyla dolduracaklardır. EGO kaşımaya devam.

    1. Koray diyor

      Bu son dönemde çok daha fazlalaştı. Öğretmenlerin, Subayların Aöf Adaletten Hukuka geçme merakı. Ve YÖK hala matematik te diretiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com