Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

DGS Hukuk İçin Matematik Şart

1 228

Son yıllarda hukuk fakültesine girmek için adalet bölümünü okuyan öğrenci sayısı bir hayli fazla.. Adalet bölümünden DGS ile hukuk fakültesine geçmek pek de kolay değil bunun birçok sebebi var. Düşürülen hukuk kontenjanları çok sayıda Adalet mezununun olması ilk sıralarda geliyor.

Daha önce DGS 160 sorudan ibaretti. Bundan 3-4 yıl önceye baktığımızda 280-290 gibi puanlarla Devlet Üniversitesinde Hukuk okumak mümkündü.

Fakat DGS sınavında değişikliğe gidilerek soru sayısı 60 Türkçe 60 matematik olmak üzere 120 soru oldu.

Adalet okuyup DGS ile hukuka geçmek isteyen öğrencilerin en zayıf yönü matematik Artık DGS Hukuk için matematik bilmek de yetmiyor. Zamanla yarışmak gerekiyor. Son birkaç yılda bu yarışı genelde matematik öğretmenlerinin sırtlandığını görüyoruz.

Matematik öğretmenleri AÖF Adalet okuyup DGS ile hukuk fakültesine normal Adalet öğrencilerine göre daha rahat geçebiliyor Tabi bu yarış pek de adil bir yarış değil.

Burada matematik öğretmenlerine suçlamak gibi bir gayemiz yok fakat son 2 yılın DGS Hukuk puanlarına baktığımızda 300 puanın altında herhangi bir devlet Üniversitesi’ne yerleşmenin mümkün olmadığı görülüyor.

Bu da normal Adalet okuyan öğrencilerin DGS ile hukuka geçmek konusunda pek de şanslı olmadıklarını gösteriyor.

Birçok kişide DGS için matematik kurslarına dershaneye gidiyor. Fakat bu da pek bir çözüm olmuyor. Dershanelerde genelde belli bir müfredat, konu sayısı ve zaman olarak bakıldığı için matematik öğrenmek veya matematiğini hızlandırmak adına dershaneye gelen öğrenciye pek de bir faydası olmuyor. Birçok dershanede sadece konular işlenmiş olmak için işleniyor. Dershanelerde yapılan eğitimi öğrenci videolu anlatım olarak internette birçok yerde bulabilir. Burada DGS Hukuk düşünen öğrencilerin sınava ciddi bir şekilde hazırlanmaları gerekiyor.

Özel Üniversitede Hukuk düşünen arkadaşlar bu yıl görüldüğü gibi Özel Üniversitelerinde Puanları bi hayli yüksek. Ücretler ise Türkiye koşullarında birçok ailenin karşılayamayacağı kadar yüksek.

Başka bir seçenek ise Yurt dışında sınavsız olarak Adalet’ten Hukuk bölümüne geçiş. Bu konu çok karışık ve çok güvenilir olduğunu düşünmüyorum. Forumlarda çok kez tartışma konusu olmuş büyük bir çoğunluk yaklaşılmaması gerektiğini söylerken bir kesim ise gayet normal karşılıyor. Fakat aracı firmalar tarafından aldatıldığını söyleyen kişi sayısıda az değil. Reklamlara pekte aldanmamak gerek.

Belki de birkaç yıl içinde LYS ile Hukuk DGS ile Hukuktan daha kolay olabilir.

Adaletciler.NET

Content Protection by DMCA.com
1 yorum
  1. Hasan diyor

    Yazdıklarınız kismen dogru falat dogru olan kismi sinava matematik ogretmenlerin vs gibi aciktan okuyan meslek sahiplerinin girmesi ve sinavda adaletin olmadigidir.Fakat geri kalan kismina katilmiyorum bu sinav bilginin yaninda yorum ve hiz sinavidir yani bu sinavda hizli olan kazanir.Hiz konusunda ise bahsettiginiz matematik ogretmenleri dahil yeterince hizli degildir dersanede ogretilenler soru kaliplaridir ve sorular en kisa yollaridir boylece matematik sorularinda oldukca zaman kazanirsiniz.Kimse burda yazilanlarla moralini bozmasin bol bol soru cozmeye devam o bahsedilen ogretmenlerde turev integral anlatmaya devam etsin DGS de islerine yaramicak herkese bol sans EA 1.si belli ikinci araniyor 😉

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com