Dgs ile hukuk fakültelerine geçiş ve yurt dışında hukuk eğitimi imkanları | Adaletciler.Net
DGS PUANLARI

Dgs ile hukuk fakültelerine geçiş ve yurt dışında hukuk eğitimi imkanları

Dgs ile hukuk fakültelerine geçiş ve yurt dışında hukuk eğitimi imkanları

Adalet meslek yüksekokulları 1979 yılında, hukuk alanında yardımcı personel yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Adalet meslek yüksekokulundan mezun olanlara ‘Adalet Meslek Elemanı’ ünvanı verilir. Bu okullardan mezun olanlar, mahkemelerin yazı işleri müdürlüklerinde, icra müdürlüklerinde, infaz kurumlarında, çeşitli kamu ve özel iktisadi kuruluşlarda istihdam edilebilirler. Adalet yüksek okulunda okuyan bir öğrencinin hukuk alanına ilgi duyması, sözel derslerde başarılı olması, dikkatli ve sorumluluk duygusuna sahip olması gerekmektedir. Bu doğrultuda yoğun ve hızlandırılmış bir hukuk eğitimine tabi tutulan bölüm öğrencilerinin hukuk fakültelerine dgs(dikey geçiş sınavı) ile geçişi de mümkündür.

Adalet yüksekokulundan mezun olan öğrencilerin mesleklerinde ilerleme ve daha yüksek kariyer hedefleri arasında hukuk fakültelerini bitirerek avukat, hakim veya savcı olmak vardır. Bütün özel ve devlet üniversitelerinin hukuk fakülteleri, adalet meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans adalet programlarından mezun olanların alımı için her yıl belirli bir kontenjan ayırırlar. Yükseköğretim Kurulu her yıl, dikey geçiş sınavı ile iligili olarak açılan kontenjanları, programa alınacak puan türlerini, tavan ve taban puanları belirler ve ilan eder. Akademik not ortalaması ve dikey geçiş sınav sonucu ile öğrencinin dgs puanı hesaplanır. Elde edilen puan ile özel veya devlet üniversitlerinin hukuk fakültelerine başvuruda bulunulabilir. Kalan boş kontenjanlar için ek yerleştirme yapılamaz. Dikey geçiş sınavı sayısal ve sözel olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.Adaylara 60 tane saysıal, 60 tane sözel olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. Dikey geçiş ile hukuk fakültesine geçmek için Akademik not ortalaması çok önemlidir. Yüksek okul diploma notunuzun 3,25 ve üzeri olması size dikey geçişte büyük avantaj sağlayacaktır. 2014 yılı Dikey geçiş sınavı ÖSYM ‘ nin sınav takviminde 19.07.2014 tarihinde yer almaktadır.

Devlet üniversitelerinin hukuk fakülteleri için 2013 yılı dgs taban puanları 293 ile 321 arasında değişmektedir.Özel üniversitelerin taban puanları ise 237 ile 295 arasındadır. Devlet üniversitelerinden en çok talep gören okulların bazılarının taban puanları şöyledir; Ankara Üniversitesi 321, Gazi Üniversitesi 316, İstanbul Üniversitesi 311, Marmara Üniversitesi 306, Selçuk Üniversitesi 302,  Karadeniz Teknik Üniversitesi 294. Özel ve vakıf üniversitelerinin bazılarının 2013 yılı taban puanları ise şöyledir; İstanbul Kültür Üniversitesi 291, Yaşar Üniversitesi 289, Fatih Üniversitesi 277, Doğuş Üniversitesi 269, İstanbul Bilgi Üniversitesi 240.Özel üniversitelerin burslu öğrenim seçenekleride mevcuttur. Yurt içi vakıf üniversitelerinde hukuk eğitimi almak isteyenlerin, yıllık minimum 15.000 tl ile 40.000 tl arası bir ücreti gözden çıkarmaları gerekmektedir.Bir kaç örnek verecek olursak; İzmir Üniversitesi 16.500 TL, Bilkent Üniversitesi 22.250 TL, Yeditepe Üniversitesi 25.000 TL, Sabancı Üniversitesi 36.000 TL ve Koç Üniversitesi 33.500 TL. Bunlar KDV dahil fiyatlardır.

Yurt dışında sınavsız hukuk eğitimi almak mümkündür. Tabii bu maddiyat açısından biraz külfetlidir. Avrupa’ da ve Amerika’ da bazı devlet ve vakıf üniversiteleri diğer ülkelerden belli bir kontenjan doğrultusunda sınavsız öğrenci alımı yapmaktadırlar. Akademik geçmişiniz ile ilgili evrakları üniversiteye göndererek başvuru yapabilirsiniz. Başvurusu kabul olan öğrenciler, üniversitenin ya da yönlendirdiği okulun IELTS hazırlık kursunu tamamlayarak bir sonraki yıl üniversite programlarına başlarlar. Bunun dışında Kosova’ da AB standartlarında hukuk eğitiimi veren Kosova Avrupa üniversitesi, verdiği Türkçe eğitimlerle, Türkiye’ den hukuk okumak isteyenlerin dikkatini çekmektedir. Vizesiz ve uçakla 1 saat gibi kısa bir mesafede yer alan Kosova’ da Türkçe hukuk eğitimi almak, son zamanlarda Türk öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Bulgaristan üniversiteleri de AB ülkesi olması sebebiyle dünyanın her yerinde kabul gören okullardır.Buradan alacağınız diplomaların Türkiye’ de denkliği vardır. Yıllık 2000,3000 Euro civarında bir ücret ödeyerek Bulgaristan’ da herhangi bir üniversitede hukuk eğitimi alabilrisiniz.Hayat şartlarının diğer AB ülkelerine göre daha ucuz olması bu ülkedeki üniversitelere olan ilgiyi arttırmıştır.

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. yök ün gideceğiniz üniversiteye denklik verip vermeme ve o üniversiteyi tanıyıp tanımama konusuna maalesef hiçbir açıklık gelmedi.. yurtdışında üniversite okuyan irtibat kurulacak kimselere ulaşamıyoruzda.. bilgisi olan varsa paylaşabilir mi??

 2. Sakin vede sakin yurtdisinda hukuk tamamlamayin osym lys den ilk 150 bine girmeden yurtdisinda hukuk egitimi alanlarin diplomasına denklik vermeyecektir arastirin

 3. Merhabalar.
  Ben de Adalet Programı öğrencisiyim ve yurtdışında Hukuk Bölümü ile eğitimimi tamamlamak istiyorum.
  3.sınıftan başlamak istiyorum.
  Siz Kosova ve Bulgaristan’dan bahsetmişsiniz başka ülekler ile ilgili de bilgi vermeniz mümkün mü ?
  Teşekkürler ..

  • berra hanım herhangı bır bılgı edınebıldınız mı acaba ben de araştırıyorum da. bılgı verırsenız sevınırım:D

 4. DGS soru sayısını yanlış yazmıssınız eski döneme göre yazılmıs lütfen düzeltirseniz.Bilgilendirme için teşekkür ederim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim DMCA.com Protection Status