Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

DGS İle Hukuk Kazanmak

Dgs İle Hukuk Kazanmak, Dgs Hukuk 2018, Dikey Geçiş Sınavı, Dgs Hukuk için nasıl çalışmalıyım? Dgs Hukuk Zor mu? Dgs Hukuka Nasıl Çalışmalıyım?

0 709

DGS İle Hukuk Kazanmak

Dgs İle Hukuk Kazanmak, Dgs Hukuk 2018, Dikey Geçiş Sınavı, Dgs Hukuk için nasıl çalışmalıyım? Dgs Hukuk Zor mu? Dgs Hukuka Nasıl Çalışmalıyım?

Herhangi bir üniversitenin veya açık öğretim fakültelerinin 2 yıllık yani meslek yüksek okullarından mezun olmuş öğrencilerin girebildikleri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 120 sorudan oluşmaktadır. Bu sınav sayesinde birçok öğrenci kendi bölümleri ile alakalı olan fakültelere geçiş yapabilmektedir. Yazının konusu olan hukuk fakültesine geçiş ise, sadece meslek yüksek okullarının adalet mezunu veya açık öğretim kurumlarının adalet mezunu olan öğrenciler için geçerlidir.

Daha çok meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin gittikleri iki yıllık bölümlerinin başarı ile sonlandırmasından sonra başlayan Dikey Geçiş Sınavı maratonu zorlayıcı bir sisteme sahiptir. Adalet bölümünden mezun olan öğrencilerin genel anlamda önüne çıkan ilk sorun kontenjanların düşük olmasıdır. Adalet mezunu öğrencilerinin ilk tercihi olan hukuk fakültesinin puanları da bir hayli yüksektir.

Maalesef ki bu puanı gören birçok aday DGS mücadelesinden vazgeçmektedir. Fakat bu tamamen yanlış bir karar niteliğindedir ve emin adımlar ile çıkılan DGS maratonu tam istediğimiz gibi sonuçlanabilir.  Sınav sistemi, ÖSYM tarafından belirlenen matematik ve Türkçe sorularından oluşmaktadır.

HUKUK İÇİN DGS PUANI NASIL OLMALIDIR?

Dikey Geçiş Sınavı ile meslek yüksek okullarının adalet bölümlerinden mezun olan öğrencilerin tercih edebilecekleri hukuk fakültelerinin istediği puan yüksek olmasına rağmen, bu puana ulaşmak sanıldığı kadar da zor değildir.

Önemli bir ayrıntı olan ön lisans yıl sonu başarı puanı, DGS’den alacağınız puana doğrudan etki yapmaktadır. Hukuk bölümlerine geçmek isteyen öğrencilerin ön lisans bölümünü okudukları kurumlardan alacağı başarı puanı, DGS sistemine göre oldukça önemlidir. Sebebi ise, alacağınız ön lisans başarı puanı, hukuk fakültesi tercihlerinde diğer bölümlere nazaran daha etkili olmasıdır. Ayrıca Dikey Geçiş Sınavında herhangi bir taban puan uygulaması da yoktur. Ancak hukuk fakültesine geçiş yapmak isteyen adayların bu sınavdan en az 300 ve yukarı bir puan almaları gerekmektedir.

Ancak Özel Ünivertsitelerin Hukuk Fakültesi puanları biraz daha düşük. Özel Hukuk Ücretlerine ve DGS Hukuk Taban Puanlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

DGS Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2017-2018

 

Özel Hukuk Fakültesi Ücretleri 2017-2018

 

Günümüz eğitim sistemine göre 4 üzerinden değerlendiren ön lisans başarı puanı da en 3.50 ve üstü olmalıdır. 3.50 ortalamanın üstünde başarı puanına sahip olan öğrencilerin, hukuk fakültesi kazanma şansı da artmaktadır. Puan türleri hakkında da bilgi verilmesi gerekirse, Dikey Geçiş Sınavında toplam 3 puan türü söz konusudur. Bunlar, sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olarak adlandırılmaktadır. Hukuk fakültesi isteyen öğrenciler için, eşit ağırlık puan türü geçerlidir. Bu öğrenciler tabiri caiz ise hukuk fakültesi adayları ‘eşit ağırlıkçı’ olarak isimlendirilmektedir.

Hukuk fakültesi hayali kuran adalet mezunları, eşit ağırlık puanlarının 300 ve üzeri olmaları gerekir. Klasik bir soru olan ‘ Hukuk kazanmak için DGS’DEN kaç net yapmam lazım? teorisine açıklık getirmek gerekirse, günümüzde yapılan Dikey Geçiş Sınavı, 60 sözel, 60 sayısal sorusu olmak üzere, toplam 120 soru dan oluşmaktadır. Bazı bölümler için sınavda yapılan az sayıdaki netler yeterli olurken, hukuk fakültesi gibi ana bilim dalları için istenen net sayısı biraz daha yüksektir.

Hukuk fakültesi isteyen aday sayısı bir hayli fazla olduğu için, bu bölüm için yeterli puana gelen net sayısı en 100 dür. 50 matematik, 50 Türkçe neti sizi hukuk fakültesine yerleştirebilir. Her ne kadar istenilen net sayısını yapmak zormuş gibi görünse de, doğru kaynaklar ile yapacağınız düzenli çalışma, sizi hedeflerinize ulaştırabilir. Kişisel bir görüş yapılması gerekirse, Dikey Geçiş Sınavı için hazırlanmış olan kaynaklar yeterli gelmesi mümkün değildir. DGS sınavı aslında ÖSYM tarafından düzenlenen en basit sınavlardan bir tanesidir. Sorulan matematik soruları mantığa dayalı ve akıl yürütme becerisini ölçmek için tasarlanmıştır. Özellikle hukuk fakültesi için DGS’ye hazırlanan adayların ALES ve YGS kaynaklarından çalışması gerekir. Sebebi ise, DGS kaynakları biraz daha kolay ve ÖSYM tarzı sorulardan oluşmamasıdır. Bu sebeple DGS hazırlığı kesinlikle ALES veya diğer sınav türleri için hazırlanmış olan kaynaklardan yapılmalıdır.

DGS’DEN HUKUK FAKULTESİ KAZANMANIN ZORLUK DERECESİ

Hukuk bölümü, dikey geçiş sınavı ile geçiş yapılacak diğer bölümlerden farkı yoktur. En azından bu düşünce ile yaklaşmak, sınava olan ön yargınızı kırmak için yeterli olacaktır. Sınava hazırlanmadan önce herhangi bir psikolojik baskıya girmek adaylara bir yarar kazandırmayacaktır.

Sınav odaklı çalışmak oldukça önemlidir. DGS’NİN ne kadar kolay bir sınav olduğunu fark ettiğiniz an zaten beslediğiniz stres ve endişe ortadan kalkacaktır. Matematik soruları içerisinde, hiçbir bilgisi olmayan ve sınava hiç çalışmadan giren öğrencilerin bile yapabilecekleri en az soru vardır. Bu durum Türkçe soruları için de geçerlidir.

Okuduğunu anlayabilen bir öğrenci, DGS’nin Türkçe soruları bölümünde an az 15-20 soru rahatlıkla çözebilir. Yani adalet mezunu bir öğrencinin Dikey Geçiş Sınavında hiç çalışmadan yapabileceği toplam 30 net vardır. Bu düşünce ile yola çıkılırsa, normal bir çalışma sistemi ile adalet mezunu olan bir öğrenci çok rahat 100 net yapabilir. Adalet mezunu ve hukuk fakültesi için sınava hazırlanan adayların çok merak ettiği diğer bir soru ise ‘Matematik mi yoksa Türkçe mi daha çok puan getirir? ‘ klasiğinin cevabı ise, Hukuk fakültesini DGS ile kazanmak isteyen öğrencilerin eşit ağırlık puanı önemsenecektir.

Yani Türkçe ve matematiğin getirdiği puan sistemi eşittir. Her iki dersinde önemi, DGS sınavına hazırlanan ve hukuk fakültesi isteyen bir öğrenci için aynı olmalıdır.

Adaletciler.NET

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com