Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

DGS Türkçe Nasıl Çalışılmalıdır?

0 102

Önlisans mezunlarının kendi alanlarındaki lisans bölümlerine geçme şansı bulunmaktadır. Bunun içinde dikey geçiş sınavı olarak bilinen DGS’ye girmeleri ve gerekli puanı almaları şarttır. Sözel veya eşit ağırlık bölümü öğrencileri için kilit ders Türkçe’dir. Bu bölüm için sözel soruların sınavdaki ağırlığı yüzde 70-75 aralığındadır. Bu sınava girecek olan adayların çoğu maalesef sınava yanlış yöntemlerle hazırlanmaktadır. DGS sınavına nasıl çalışılır, ne gibi hazırlıklar yapılır, Türkçe’si zayıf olanların ne yapması gerekir gibi soruların yanıtlarını birlikte arayalım istiyoruz. Sınav öncesi hazırlık süreci ile ilgili her türlü detayı yazımızın devamında buluyor olacaksınız.

Son zamanlarda DGS gibi sınavlarda çıkan soruların pek çoğu okuma ve anlama üzerinedir. Belli ezber kalıpların ağırlıklı olmadığı soru tipleri sınavlarda çıkmaktadır. Bu tür sınavlarda sadece matematik veya Türkçe’ye odaklanmak doğru değildir. Dgs’de temel mantık hızlı soru çözmektir. Öğrenciler için verilen soru adeti fazla, süre ise çok kısadır. Kendine özgü bir çalışma sisteminin olması gerektiği bir sınavdır. Sınav hazırlık sürecinde en önemli detay zamandır. Bunun için doğru zamanda çalışmaya başlamak ve planlamayı çok iyi yapmak şarttır. Dgs gibi önemli sınavlara ciddi bir şekilde olmak üzere en az 6 ile 8 ay öncesinden başlamak gerekir. Sözel bölüm öğrencilerinin başta Türkçe olmak üzere sosyal derslere ağırlık vermeleri şarttır. Çünkü, girecekleri sınavın büyük bir bölümü bu derslerden olacaktır. Sözel bölümde mantık ağırlıklı sorular ön plandadır. Bu nedenle okumayı çok seviyor olmanız şarttır. Okuma ve anlama kabiliyetiniz sınavda çok etkili olacaktır. Çok kitap okuyanların sınavda başarılı olma oranları daha yüksektir. Türkçe ve diğer sözel dersleri ezberlemek yerine kısaca konuların mantığının anlaşılması ve bunun üzerine bol miktarda testlerin çözülmesi gerekir. Çözeceğiniz soru ve test adedi sizin sınavdaki durumunuzu belirleyecektir. Geçmiş sınav sorularına yoğunlaşmak ve benzer deneme sınavlarına sık girmek faydalı olacaktır.

DGS Türkçe İçin Hangi Çalışma Yöntemleri İzlenmeli?

Türkçe dersleri için dil bilgisi ile çalışmalara başlayabilirsiniz. Sınavın bir bölümü dil bilgisi olacağını unutmamalısınız. Dil bilgisinde konuyu anlamak ve hakim olmak şarttır. Bu nedenle anlatımlı kitaplardan ve internet üzerinde görsel materyallerden hazırlık yapılabilir. Bu aşamada yine aynı şekilde soru ve test çözme alışkanlığınızın çok fazla olması gerekir. Sınavın sözel bölümünde önemli bir kısmı okuma ve okuduğunu anlama üzerine olacaktır. Herhangi bir paragrafta veya parçada yazılı olan konunun anlamları ile ilgili sorular çok sık karşınıza çıkacaktır. Bu kapsamda sürekli farklı kitaplar okumalısınız, kısa paragraflar üzerinde yoğunlaşmanız ve bu tarz soruları sık çözerek tekrar yapmanız çok faydalı bir çalışma olacaktır.

Türkçe Dersinde Zayıf Olanlar İçin Öneriler

Türkçe dersi doğru tekniklerin uygulanmasında çok kolay bir hale gelecektir. Matematik gibi denklem veya formüllere dayalı değildir. Ancak, herkesin belli bir yeteneğinin olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Bu nedenle Türkçe konusunda yeteri kadar başarı olamayanlar olabilir. Sözel bölümden DGS’ye gireceklerin bu alanda kendilerini geliştirmeleri şarttır. Türkçe’yi anlamak için kitap okumak çok önemlidir. Öğrencinin kitap okuma sıklığı seviyesine direk etki edecektir. Günümüzün teknolojisi olan internetten azami düzeyde faydalanmak şarttır. Dgs için internet üzerinden konu anlatımlı derslere, sınavlara ve benzer çalışmalara katılabilirsiniz. İmkanı olanların özel ders almaları iyi olacaktır. Türkçe’nin genel mantığının öğrenilmesi, dil bilgisini pekiştirmesi ve okuma paragraflarındaki en basit mantığın kavranması için özel ders faydalı olacaktır. Sözel ağırlıklı öğrencilerin hızlı okuma, okuduğunu çabuk bir şekilde anlama yeteneğinin gelişmesi şarttır. Bu nedenle yapılacak okuma çalışmaları ve yüksek oranda test çözmesi etkili bir çalışma yöntemi olacaktır.

 

Adaletciler.Net

 

DGS Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016-2017 İçin TIKLAYIN

Özel Hukuk Fakültesi Ücretleri 2016-2017 İçin TIKLAYIN

Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016 2017 İçin TIKLAYIN

2016-2017 DGS Kontenjanları ve Taban Puanları İçin TIKLAYIN

DGS Puan Hesaplama Robotu İçin TIKLAYIN

2016-2017 DGS Konuları ve Soru Dağılımı İçin TIKLAYIN

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com