Hâkim ve savcılardan atama itirazı

0 17

HSYK’nın kararnamesi uyarınca hâkim -savcılara 15 Haziran’dan itibaren tebligat yapılmaya başlanacak. Ancak karara karşı yeniden inceleme isteyecek hâkim ve savcıların tebligatı beklemesine gerek yok. Yeniden inceleme talepleri 16 Haziran mesai bitimine kadar UYAP’tan yapılacak. Talepler, HSYK 1. Dairesi’nce incelenecek. Talebi reddedilenler HSYK Genel Kurulu’na itiraz edebilecek. Yargı yolunun kapalı olduğu atama kararlarına itirazlar dün itibariyle başlarken, hâkim ve savcılar sosyal medya platformlarından kararnameye sert tepki gösterdi.

FACEBOOK’TAN ‘UYANIN’ MESAJI

2014 HSYK adaylarından, Yargıçlar Sendikası Genel Sekreteri Ayşe Sarısu Pehlivan, Facebook hesabından yayımladığı mesajda özetle şöyle dedi: “2013’te atandığım İzmir Adliyesi’nden isteğim olmaksızın Karşıyaka Adliyesi’ne atamam yapıldı. Bugün kendisine dokunulmayan, bu yüzden bundan sonra da dokunulmayacağını zannedenler uyanın. Uyuyor numarası yapmıyorsanız tabii. Zaten elbirliği ile yok edilmiş bir yargıyla karşı karşıyayız. Eğer bir miktar kırıntı kalmışsa o da bizim gibi emekçilerin yüzü suyu hürmetinedir. Haksızlığa uğrayan meslektaşlarım, yanı başınızdayım.”

GEÇMİŞTEKİLERİ ELEŞTİRENLER…

HSYK adaylarından olan ve eşiyle birlikte İzmir Karşıyaka’dan Trabzon’ a atanan Murat Aydın Hürriyet’e yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi: “Ben de eşim de itiraz edeceğiz. Atamamızın haksız olduğunu düşünüyorum nedenini de bilmiyorum. HSYK son iki yılda adayları alakalı alakasız tayin etti. 45 kişilik listede 5-6 kişi kaldı. Burada benim ya da bir başkasının tayin olup olmadığı değil sistemin böyle kararlar üretebiliyor olması ve buna karşı etkin denetim mekanizmalarının olmaması önemli. Geçmiş kurulların tasarruflarını eleştirenler bugün benzer tasarruflarda bulunuyorlar.”

YARSAV TEPKİSİ: RAKİPLERİ ETKİSİZ KILMAK İÇİN

HSYK adayı olan beş hâkimin kararnameye konulmasına tepki gösteren YARSAV Başkanı Murat Arslan da sosyal medya hesabından, “Kararname, HSYK üye seçimlerinde rakip olarak ortaya çıkanların, kararname ile etkisiz kılınma geleneğinin sürdüğünü göstermektedir.   HSYK; bu kararname ile bir kez daha, adına karar verdiği toplumun değil, majestelerinin yargısının temsilcisi olduğunu tescillemiştir. Bu kararname, sahiplerini de mahcup edecek ve altında ezecek bir zihniyet ve öz taşımaktadır” dedi.

 

Kaynak: Hukukihaber.net