Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

Hukuk Fakültesi Kontenjanları Azaltılmalı

0 94

Antalya Barosunun bir dizi programına katılmak için kente gelen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Hukuk Fakülteleri ilgili açıklamalarda bulundu.

Hukuk fakültesi kontenjanlarının azaltılması gerektiğini savunan Feyzioğlu, “Avukata dışarıdan müdahale söz konusu olamaz, çünkü karar merci değil. Karar noktasında müdahale varsa güvensizliği o yaratır. Avukatlarda sayı fazlası nedeniyle kaliteyi yüksek tutmakta sıkıntımız var. Bunun için mücadele ediyoruz. 100 üstünde hukuk fakültesi var. Bu fakültelerden belki de 70’i son 10 yılda açıldı. Bu hukuk fakülteler yeterli sayıda ve kalitede öğretim üyelerine sahip değil. Bu hukukçuların yüzde 98’i sınav olmadığı için avukatlığa geçiyor. Hali hazırda 70 bin hukuk fakültesi öğrencisi ve 5 yıl sonra avukat sayısının 100 binden 165 bine çıkmasını bekliyoruz. Bu Türkiye’nin ihtiyacı bir sayı değil. Bu sebeple kaçınılmaz olarak hukuk fakültesi kontenjanlarının azaltılması, yeterli öğretim üyesine yetiştirilmesi avukatların da sınava tabi tutulması ve aynı zaman üniversite sınavı sıralamasında 150 bine indirilen kuralın 100 binlere kadar düşürülmesi, yani ilk 100 binden sonrakilerin hukuk fakültelerine girmemesi lazım. Neticede her şeyimizi emanet ettiği avukatlar, savcılar ve hakimlerden bahsediyoruz” dedi.

Kaynak: Hukuki Haber

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com