Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

Hukuk Fakültesi Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

0 111

Hukuk popülerliğini koruyan bir alan olsa da özellikle vakıf üniversitelerinde meydana gelen artış ile birlikte günümüzde hukuk mezunu gençler dahi iş bulma imkanında sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bunun ile birlikte henüz fakülte öğrencisi
iken öğrenciler kendilerine tam olarak bir hedef belirlemekte zorluk yaşamaktadır. Bu yazıda esas amaç birçok dalda çalışma imkanı bulunan mezunların kendilerini araştırmaya sevk etmek ve bazı kulvarlar göstererek onlara yardımcı olmaktır.

1)AVUKAT OLMAK

Bilinenin aksine Hukuk Fakültesinden mezun olan herkes direkt avukat olmaz. Mezun kişinin avukatlık unvanına sahip olabilmesi için Avukatlık Kanunun 3. Maddesi nde yer alan koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. 1 yıllık zorunlu stajın tamamlanması sonucunda avukatlık ruhsatına sahip olunabilmektedir.

Avukat unvanını kazandıktan sonra

  • Şahsına ait ya da ortaklar ile büro açılabilir
  • Devlet bünyesinde avukatlık yapılabilir. ( KPSS P3 puanı ile devlet kadrolarına alım yapılmaktadır. )
  • Özel şirketlerin bünyesinde avukatlık görevi icra edilebilir.

2)HAKİM VE SAVCI OLMA

2802 Hakimler ve Savcılar Kanununda yer alan şartları yerine getiren adaylara yöneliktir. Kontenjanlar Adalet Bakanlığı tarafından belirlenir ve ilk olarak yazılı sınav ÖSYM tarafından yapılır. 100 tam puan üzerinden değerlendirilen sınavda 70 ve üstü alan adaylar başarılı kabul edilir. Bundan sonra en üst puandan alta doğru kontenjanın iki katı aday sıralanır. Bu adaylar sözlü sınava tabi tutulur. Sınav sonrasında yazılı sınavın %70’i sözlü sınavın da %30 u dikkate alınarak puan hesaplanır. Sıralama sonunda kontenjan sayısındaki aday adayları görevin ilk adımını atmış olur.

Bu zaman diliminden sonra minimum 1 yıl olan (gerekli durumlarda uzatılabilir) staj süreci başlar. Bu sürenin dolmasından sonra tekrardan yazılı ve sözlü sınava tabi tutulan adaylar başarılı olur ve mesleği icra etmelerini engelleyen bir sağlık problemleri yoksa hakim ve savcı olarak göreve başlar.

3)KAYMAKAM OLMA

Geçtiğimiz yıllarda var olan Kpss şartının da kaldırılması ile daha fazla bir kesime imkan sağlanan kaymakam olma hayali hukuk fakültesinden mezun olmuş kişiler için de geçerlidir. Yapılan Kaymakamlık Sınavından gerekli puanı alıp sözlü mülakata tabi tutularak kaymakam olma hayalini gerçekleştirebilirler.

İstisnai memurluk olarak bilinen bir sınav şartı aranmayan valilik için de şansları elbette ki vardır.

4)MÜFETTİŞ, MÜSTEŞAR, UZMAN OLMA

KPSS A hazırlığı sonrasında elde ettikleri puanlar ile bakanlıkların bünyelerinde açtıkları yazılı ve/veya sözlü sınavlara katılarak bu alanlarda görev yapabilme imkanları vardır. Statü ve maddi imkan olarak devletin önemli alanlarında görev alan bu kişiler ilerleyen sürede özel sektöre geçiş yaptıklarında da aranılan bireyler olma özelliğine sahiplerdir.

5)NOTER

Sadece hukuk fakültesi mezun olan kişiler tarafından yapılabilmektedir. Noter olmak için Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca 1 yıllık zorunlu avukatlık stajını tamamlayıp avukatlık ruhsatına sahip olmalıdır. Avukatlık stajını tamamladı iseniz Noterlik Belgesini alabilirsiniz. Bu belgeye sahip olduktan sonra Adalet Bakanlığı tarafından Münhal  Bulunan Noterliklerinin İlan edilmesini beklemeniz gerekmektedir.

5)AKADEMİK KARİYER

Her alanda olduğu gibi bu alanda da akademik ilerleme imkanı oldukça fazladır. ALES bu alanda gerekli olan ilk adımdır. Daha sonrasında üniversitelerin yüksek lisans başvurularını takip ederek süreç izlenir. Yüksek lisans sırasında doktora ve daha ilerisi için gerekli hazırlıklar yapılır. Fakültelerin sayı olarak çoğalması bu noktada imkanı arttırmakta öğretim görevlisi olma ihtimalini arttırmaktadır.

6)ADALET ÖĞRETMENLİĞİ

Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri bünyesinde verilen Pedagojik Formasyon sahibi olarak öğretmenlik alanında görev yapma imkanı vardır. Her geçen yıl var olan okul ve öğretmen ihtiyacının sayısı artması ile birlikte bu alanda da ilgi oluşmaya başlamıştır. Bunun için gerekli olanlar formasyon sahibi olduktan sonra Kpss genel kültür ve genel yetenek ile eğitim bilimleri testlerini cevaplandırmaktır. Geçtiğimiz atama döneminde gelen mülakat uygulamasından sonra bakanlık tarafından bölüme verilen kontenjan sayısının 3 katı sözlü mülakata çağrılıp değerlendirme puanları ile birlikte tercih sonuçlarıyla göreve başlamaktadır.

Hukuk Fakültesi mezunları bu ve bunlar dışında daha birçok alanda çalışma imkanına sahiplerdir.

 

Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016 2017 İçin TIKLAYIN

DGS Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016-2017 İçin TIKLAYIN

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

 

Adaletciler.Net

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com