İcra İflas Hukuku Ünite 8

İcra İflas Hukuku Ünite 8

1:Kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle ilamsız tahliye yoluna başvurabilmesi için yazılı bir kira sözleşmesinin bulunmasına ve bunun takip talebine eklenmesine gerek yoktur.
2:Kiralanan taşınmazların tahliyesi için ilamsız takip yoluna kira bedelinin ödenmemesi ve kira süresinin sona ermesi durumlarında başvurulur.
3:İtiraz süresi sonunda takip kesinleşmiş olsa da ödeme süresi geçmeden takibe deva edilmez
4:Alacaklı takip talebinde ödenmeyen kira bedellerinin ödenmesini ve kiracının taşınmazı tahliye etmesi ni takip eder.
5:Borçlu kiracının ödeme emrine itiraz etmesi ile takip kendiliğinden durur.
6:İcra mahkemesinin verdiği itirazın kaldırılması ve tahliye kararının temyiz edilmesi mümkün olsada kararın icrası için kararın kesinleşmesi beklenmez.
7:Taşınmazlarda borçlu dışında üçüncü kişinin bulunması halinde bu kişi işgalde haklı olduğunu resmi bir belgeyle ispat edilmediğinde derhal tahliye olur.
8:Hasılat kiralarına ilişkin kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle ilamsız tahliyede kendisine ödeme emri tebliğ edilen borçlu kiracı borcunu ödemek isterse bunu 60 gün içerisinde yerine getirmelidir.
9:Haksız işgalde tahliye genel hükümlere göre talep edilmelidir.
10:Kiracı kendisine gönderilen ödeme ilişkin olarak itirazda bulunmak isterse bu itirazın ödeme emrinin tebliğinden itibaren 7 gün içinde yapmalıdır.
11:İlamsız icranın para alacağına yönelik olmasına ilişkin kuralın tam istisnası kira süresinin sona ermesidir.
12:Kiralanan taşınmazların tahliyesinde ödeme emrine itiraz icra dairesine yapılır.
13:6 aydan daha kısa süreli adi kirada ödeme emrini alan borçlu kiracı borcunu ödemek isterse kuarl olarak bunu 6 gün içinde yerine getirmelidir.
14:Borçlu kiracının en az 3 aylık kira bedelini ödemesi karşılığında icranın geri bırakılmasını talep etme hakkı vardır.
15:Kira süresinin sona ermesi sebebiyle ilamsız tahliyede kiralanan kira süresinin sona ermesinden sonra sözleşmeyi yenilemek istemiyorsa bu sürenin bitmesinden itibaren 1 ay içinde icra dairesine başvurup kiracının tahliyesi için takip yapmalıdır.
16:Kira akdi inkar edildiğinde itirazın kaldırılması kira sözleşmesinin yazılı olmasına ve noterlikçe düzenlenmiş olmasına bağlıdır.
17:6 aydan daha kısa süreli kira sözleşmelerinde borçlu ödeme emrini aldıktan sonra itiraz etmek isterse bunu ödeme emrinin tebliğinden itibaren 3 gün içinde yapmalıdır.
18:Kiraya veren kiracının dayandığı adi senet altındaki imzayı inkar ederse kiracı genel mahkemede dava açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim