İcra Müdür ve Yardımcılığı Sınavına Nasıl Çalışmalıyım ?

0 160

İcra kelimesinin sözlük anlamına baktığımızda konumuzu ilgilendirdiği şekliyle, ödemekle yükümlü bulunulan bir borcu, adli kuruluş aracılığıyla yerine getirtme olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyleyse böyle bir kurum ve o kurumun memurları ve amirleri olması gerekmekte. İcra Müdürlüğü icra görevinin başında bulunan yöneticilerdir. İcra müdürü olabilmek için belli bir eğitim almak ve bu eğitim sonucunda girilecek sınavda başarılı olmak gerekir.
İcra müdürü olmak için gereken şartları taşıyorsanız,sınav için ilan verildiğinde müracaatta bulunarak gereken belgeler hazırlayıp sınav için çalışmaya başlıyorsunuz.(Sınav için yılda 1 kez yapılır diye bir kural yok. Genelde ihtiyaca göre ilan veriyor veya verilmiyor) İcra Müdürlüğü sınavı iki aşamalı olarak yapılmakta. İlk aşamada adaylar yazılı bir sınavdan geçirilmekte.

Yazılı sınav, genel kültür ve genel yetenek ile alan bilgisi konularını içermekte. Türkiye Coğrafyası,Türkçe, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, matematik, Yurttaşlık Bilgisi gibi genel kültür konuları ile Türk Ticaret Kanunu, İcra ve İflas Kanunu, Harçlar Kanunu, Tebligat Kanunu, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu gibi kanunlar ve bu kanunları ilgilendiren tüzük ve yönetmelikler gibi alan bilgisi konularında oluşan yazılı sınavda başarı gösteren adaylar ikinci aşama olarak mülakat sınavına çağrılmakta.
Mülakat sınavının asıl amacı adayla yüz yüze görüşülerek İcra Müdürlüğü görevini yapıp yapamayacağı hakkında bir kanaate varmak. Yazılı sınavı kazanan her aday atanmayacağına göre, belirli kriterler ışığında göreve başlatılacak miktarda adayı seçmek. Mülakat sınavında konuşma şekliniz, hal ve hareketleriniz, kişisel bilgileriniz gözden geçirilirken, bir yandan da yine genel kültürünüzü ölçecek, temyiz nedir, tüzük çıkarma yetkisi kime aittir, Anayasa Mahkemesinin görevleri gibi konuların yanı sıra tepkilerinizi ölçecek, gök yüzü neden mavidir gibi çok basit sorular da sorulabilmekte.
İCRA MÜDÜR VE YARDIMCILARININ SINAV, ATAMA VE NAKİL YÖNETMELİĞİ
Yazılı sınava hazırlanmak adına piyasada bir çok kaynak mevcut. Geçmiş yıllarda sınavda sorulmuş soruları inceleyerek ne tür kaynaklarla hangi konulara ağırlık vereceğinizi tespit edebilirsiniz. Örneğin yazılı sınavda, Türk Ticaret Kanunu, Kıymetli Evrak Düzenleme hakkında ki üçüncü Kitabından bile soru çıkması muhtemel. Yazılı sınavla alakalı bir çok deneme sınavları, İcra Müdür ve Yardımcılığı sınavı hazırlık kitapları kaynak olarak kullanılabilmekte.

Günümüzde engin bir derya olan dijital platformda konuyla alakalı bir çok kaynağa ulaşılabilmekte. Burada esas olan sizin bu sınavı ne kadar çok kazanma isteği ve arzusunda oluşunuz. Bu tarz hem mesleki detaylı bilgi, hem de çok iyi bir genel kültür bilgisi gerektiren sınavlara belirli bir disiplin içerisinde hazırlanmak gerekmekte. Naçizane tavsiyem önceliği mesleki, geneli hukuk mevzuatıyla alakalı konulara öncelik vermeniz. Böylelikle zaten eğitimini aldığınız konuları pekiştirmiş olursunuz. Aynı zamanda genel kültür için çalıştığınız konular da aklınıza daha iyi yerleşir.

Yönetmelik şartlarına göre yazılı sınav ve mülakat değerlendirme oranları da şöyle hesaplanmakta. Sınava katılanların yazılı sınavda almış olduğu puanının yüzde yetmişi, mülakat sınavında alınan puanların ise yüzde otuzu toplandıktan sonra, en yüksek puan alan adaydan başlamak şartıyla nihai başarı kazananlar listesi hazırlanmakta.
Kazanan adayların yapılacağı atamalar içinde yönetmelik tarafından kriterleri belirlenmiş olan beş bölge bazında yapılmakta. Nihai başarı listesi sıralamasında en çok puanı olan adaydan başlayarak ihtiyaç duyulan bölgelere kura yöntemiyle atamalar gerçekleştiriliyor. Burada İcra müdürü ya da müdür yardımcısı olarak atanma kriteri devreye girmekte. Kadro ve ihtiyaç durumları göz önünde bulundurularak, merkezde ki nüfusu bir milyonun altında kalan birinci bölge illeri ile ikinci bölgelere atananlar icra müdür yardımcısı göreviyle, diğer bölgelerdeki görev yerlerine ise icra müdürü veyahut yardımcısı olarak atanabiliyorlar.
Sonuç olarak eğer İcra Müdürlüğünü meslek olarak tercih ediyorsanız çok çalışmalı, bol bol araştırmalı ve okumalı, hem yazılı hem de mülakat sınavına en güzel şekilde hazırlanmalısınız. Sınava girecek adaylara başarılar diliyoruz.

 

Adaletciler.Net

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim