İKİNCİ ÜNİVERSİTE HAKKINDA GENEL BİLGİLER

İKİNCİ ÜNİVERSİTE HAKKINDA GENEL BİLGİLER

İkinci Üniversite Nedir?

İkinci üniversite üniversitede okuyan bir öğrencinin sınavsız olarak herhangi bir açıköğretim fakültesine kaydınızı yaptırabilirsiniz. Üniversiteden mezun kişiler de ikinci üniversiteye kayıt imkanına sahiptirler. Açıköğretim fakültelerine bir müjdem var. Açıköğretim öğrencileri de ikinci bir üniversite imkanına sahipler. Ama eğer bir üniversitenin açıköğretim bölümündeyseniz o üniversitenin ikinci üniversite olarak başka bir bölümüne ne yazık ki başvuru yapamazsınız. Ama başka bir üniversitenin açıköğretim fakültesine başvuru yapabilirsiniz.

 

Peki ya açıköğretim imkanı veren üniversiteler hangileridir?

Bu üniversiteler Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’dir. Bu üniversitelerin birbirine göre avantajlarını ve eksik noktalarını başka bir yazımda sizlere aktaracağım.

 

Hiçbir sınava tabi olmadan siz de ikinci üniversiteye kayıt yaptırmak istemez misiniz?

Okuduğunuz bölüm sizin için yetersiz geliyor olabilir. Belki de başka bir bölümde okumak istiyordunuz ama ailenizin ısrarıyla istemediğiniz bir bölümü okumaya başladınız. Ya da bölümünüze yakın bir üniversiteye kayıt yaptırmak isteyebilirsiniz. Neden hala düşünüyorsunuz ki siz de hiçbir sınava tabi olmadan hemen ikinci üniversiteye kaydınızı yaptırın.

 

Nerede hangi şartlarda sınava gireceksiniz?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi büroları hemen hemen her ilçede bulunmaktadır. Büroda kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bu fakülte sınavlarını okullarda gözetmen eşliğinde yapıyor. Sınavları test oluyor.

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ilk sınavlarını internet üzerinden yapıyor. Dönem sonu sınavlarını belirlenen sınav merkezlerinde yapıyor.

İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi dönem sonu sınavları haricindeki sınavları internet üzerinden yapıyor. Dönem sonu sınavlarını ise İstanbul’ da yapıyor.

 

Eğer lisans öğrencisi iseniz lisans ve önlisansa, önlisans ise sadece önlisansa kayıt yaptırabilirsiniz.

Eğer erkekseniz ve sınavsız ikinci üniversiteye kaydınızı yaptırdıysanız; hala bir örgün kurumda okuyorsanız okuduğunuz okulda, mezunsanız diplomanızla askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. İkinci üniversitede bu işlem yapılmaz.

Açıköğretim fakültelerinden üniversite harç paraları alınmaktadır. 

 

Adaletciler.Net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ