Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hakkında Genel Bilgiler

0 1.551

İstanbul Şehir Üniversitesi 2008’de açılmış olup, ilk öğrencileriyle 2010 yılında tanışmıştır. Üniversite sağladığı imkânlar, samimi ortam ve eğitim kalitesi ile birlikte kendini hızlı bir biçimde kanıtlamıştır. Bu hızlı yükseliş İstanbul Şehir Üniversite’sini adından çokça söz ettirir konuma getirmiştir. İlk mezunlarını 2014 yılında veren İstanbul Şehir Üniversitesi mezunlarının geldiği konumlarla kalitesini kanıtlar vaziyettedir. Üniversite, hâlihazırda Altunizade de merkezi konumda bulunan 3 kampüs de eğitim hayatına devam etmektedir. Güçlü eğitim kadrosuyla güvenilir bir eğitim kalitesi sayesinde İstanbul Şehir Üniversitesi donanımlı bireyler yetiştirmek konusunda çok iddialı bir vakıf üniversitesidir.

Öncelikle gelin birlikte Şehir Üniversitesinde yaşamı genel hatlarıyla inceleyelim. Şehir Üniversitesinin adından söz ettirir bir konuma gelmesi yapılan her işte öğrenci yanlısı olması ve her işin titizlikle takip ve kontrol edilmesidir. Eğitim kadrosundan temizlik kadrosuna kadar tüm çalışanlar titizlikle seçilmiştir. Bu titizliğin korunduğunun bir diğer kanıtı da dönem sonunda derslerin ve öğretmenlerin değerlendirilmesi noktasında anket doldurulması istenmesidir. Her öğrenciye giriş yılı esaslı belirlenen laptop, laptop çantası dağıtılmaktadır. Bunun yanında kampüs içerisinde sık sık kullanılacak Şehir Kart (Banka kartı) da dağıtılmaktadır. Şehir Kart’ın kullanımı öğrencilerin insiyatifindedir.  Fakat bazı alanlarda banka/kredi kartı kullanımı zorunludur: Copy center. Copy center her türlü çıktı, fotokopi ihtiyaçlarının giderilmesi için üniversite içinde mevcut bulunan bir birimdir. Yine üniversite içerisinde iki ayrı kampüste bulunmak üzere kırtasiye de mevcuttur. İstanbul Şehir Üniversitesi öğrenci odaklı çalışmalarıyla da ünlü bir üniversitedir.

Hemen her gün bu üniversitede bir etkinlik bulunmaktadır.  Hemen her gün yapılan bu etkinlikler; söyleşiler, müzik etkinlikleri, eğitim seminerleri, tecrübe konuşmaları öğrencilerin eğitim hayatına katkıda bulunmakla birlikte farklı bir perspektifte kazandırmaktadır. Öğrenci topluluklarının en etkin bir biçimde faaliyet yürüttüğü üniversitelerden birisidir diyebiliriz İstanbul Şehir Üniversitesi için. Her yıl bahar aylarında öğrenci memnuniyetine göre belirlenen bahar şenlikleri ile öğrencilerin eğitim hayatının verdiği stresi bir nebze olsun azaltmak amaçlanmaktadır. Öğrencisini önemseyen bir üniversite olup her birimine kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir samimiyet de vaat eder sizlere. Öğretmenler, çalışanlar bir mail mesafesi kadar uzağınızdadır sadece.

Her türlü soruna karşı bir birim mevcut olup bu birimler öğrencilerin konforu için her türlü desteği sağlamaktadır. Üniversitede giriş yılında dağıtılan laptoplar için IT desteği sağlayan birimden tutun, sağlık hizmeti sağlayan revir ve herhangi bir problemi çözmek için çalışanları koordine edecek bir çözüm merkezi birimi dahi vardır. Diğer üniversitelerden farklı olarak, öğretmenlere ulaşmak sanıldığının aksine çok kolaydır. Her öğretmenin neredeyse ofis saatleri vardır ve bu ofis saatlerinde gelen öğrenciyi kabul edip öğrencinin sorunlarıyla ilgilenirler. Aynı şekilde, dekan ve rektöre de ulaşmak oldukça kolaydır. Müsait oldukları bir vakitte ki öğrenciye değer verildiği için öncelik genelde öğrencinindir, gidip bir çaylarını içebilirsiniz.

Üniversite şuan mevcut durumda 3 ayrı kampüs bulunmaktadır: Güney, Batı, Doğu kampüsü. Gelecek yıl üniversite kendi gereksinimlerine göre düzenlediği Dragos’da bulunan kampüsüne geçecektir. Dragos hazırlana gelen kampüs tamamıyla öğrenci ihtiyaçlarını karşılayacak bir biçimde hazırlanmaktadır.  Üniversite bünyesinde yurt hizmeti, yemekhane hizmeti, yurt-okul arası servis hizmeti, otopark hizmeti de mevcuttur. Şöyle bir örnek verirsek, ne kadar öğrenciye değer verildiğini anlayabilirsiniz sanıyorum: Üniversite bünyesinde şehir dışından gelen öğrenciler için bir kargo şirketiyle anlaşma yapılmış ve Şehir Kart’ını gösteren her öğrenci için kargo şirketi mevcut bedel üzerinden %30 indirim sağlanmıştır. Şehir üniversitesi yurtlarında tek, iki ve dört kişilik oda seçenekleri bulunmaktadır. Daire sistemi olup, mutfak, tuvalet ve banyo kullanımı bir daire içerisinde bulunan odalar için ortaktır. Bazı oda tiplerinin içerisinde banyo, tuvalet bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yurtlarda haftada bir oda, banyo, tuvalet ve mutfak temizliği bulunmaktadır. Çamaşır makinesi, çamaşır kurutma makinesi, saç kurutma makinesi, fırın, ocak, buzdolabı da her daireye özel olarak bulunmaktadır. Odaların içerisinde her öğrenciye ait baza (ranzalı oda tiplerinde ranza), ders masası, kitaplık, giysi dolabı ve ayna bulunmaktadır. Bununla birlikte yurtlarda oturma odası (TV’li) ve çalışma odası da bulunmaktadır. Öğrenci yanlısı bir yönetim prensibine sahip olan Şehir Üniversitesi, gerek eğitimi ile gerekse nezih ortamı ile her öğrencinin hayallerini karşılayabilecek bir kapasiteye sahiptir. Üniversite bünyesinde her kampüste bir kafe, bir kantin ve bir yemekhane bulunmaktadır. Batı kampüsü bahçesinde kafenin yanında, ızgara bölümü ve Mado kısmı da mevcuttur. Yemekhanelerde sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 öğün taze ve değişken yemekler bulunmaktadır. İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinin kendi katkıları tarafından yapılan “Çayhane” adı verilen bir alanda mevcuttur. Çayhane tamamıyla masrafların öğrenciler tarafından karşılandığı bir çay ocağı vasfı görmektedir. Samimi ve nezih bir ortamın olduğu Çayhane bünyesinde öğrencilerin çaylarını rahatça doldurabileceği ve okulun bahçesinde rahatça derslerin stresini atabileceğinden açıkça anlaşılmaktadır.

Üniversite de mevcut bulunan bölümlerin çoğu İngilizce ağırlıklı bölümlerdir, bu yüzden adından çokça söz ettiren bir hazırlık okulu mevcuttur. Şehir Hazırlık Okulu, öğrencisinden beklentisi büyük olduğu için ciddi bir çalışma azmini gerektirmektedir. 1 yıl boyunca istenen performansı sağlayan öğrencilerin son olarak geldikleri düzey, İngilizce akademik makale yazabilecek aranan İngilizce seviyesine ulaşmış bir birey olmaktır.

Üniversite bünyesinde bulunan öğrencilerin; kendi bölüm dersleri haricinde özenle hazırlanmış müfredat ile birlikte kültürel, akademik ve tarihsel bilgisini tazelemeye ve yükseltmeye yönelik ortak derslerin varlığı diğer üniversitelerden daha farklı bir birey yetiştirmek istediğinin en önemli kanıtıdır. Ortak derslere üniversite bünyesinde ayrı bir özen gösterilir ve ortak ders müfredatları, eğitim kadroları ortak dersler koordinatörlüğü birimi tarafından özenle hazırlanır. Üniversite öğrencisinin sadece bölüm derslerini öğrenmesinden ziyade daha bilgi ve birikimli bir birey olması adına ortak derslerin önemi büyüktür. Tarihten, analitik düşünme ve makale yazmaya kadar birçok alanda öğrencilerin gelişmesini isteyen üniversite daha çok sosyal bilimler tabanlı bir eğitim perspektifi benimsemektedir.

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi seçkin bir kadroya sahip olup Hukuk alanında diğer üniversitelerde vaat edilenden daha farklı bir eğitim planıyla birlikte öğrencilerini bölüm dışı bilgi, birikim ve deneyimlerle taçlandırmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda seçilmiş ve zorunlu kılınmış birçok ortak ders müfredata eklenmiştir. İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi hazırlık programı ile birlikte 5 yıllık bir müfredat belirlemiştir.

Hazırlık programı sonrasında %30 İngilizce zorunluluğu bulunan İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi çağın gereksinimi haline gelen dil eğitimi ile öğrencileri diğer üniversitelerden bir adım önde tutmak adına çoğunlukla uluslararası hukuk alanı dersleri İngilizce olarak görülmektedir. Bu sayede, özellikle uluslararası alanda uzmanlaşmak isteyen hukuk öğrencilerinin akademik ve hukuk İngilizcesinden uzak kalmamaları hedeflenmektedir.

Her bölümde olduğu gibi hukuk fakültesinde de her öğrencinin bölüm öğretmenlerinden bir danışman hocası bulunmakta ve her türlü sorunlarında öğrencilere yardım etmek görevini üstlenmektedirler. Ders seçim ve onayı esnasında öğrencilere deneyim ve tecrübeleriyle destek olmaktadırlar.

Hukuk öğrencilerinin en büyük gereksinimlerinden biri olan kitap ve kütüphane ihtiyacı da Şehir Üniversitesi Kütüphanesi tarafından karşılanmaktadır. Kütüphane dopdolu kitap arşivi sayesinde araştırmalar ve çalışmalar için ideal bir imkân sunuyor. Gönül isterdi ki 7/24 açık olsun fakat kitapların fazlalığı ve seçkin eserlerin varlığı korumayı mecbur kıldığından, İstanbul Şehir Üniversitesi kütüphanesi mevcut haliyle 8.00- 23.00 arası hizmet vermektedir. Fakat üzülmeyin, bahsedildiği gibi İstanbul Şehir Üniversitesi öğrenci yanlısı bir üniversite olduğu için özelikle sınav zamanlarında 7/24 ısıtıcılar çalışır vaziyette tutulup bütün sınıflar açık bırakılır. Samimi ve güvenebileceğiniz güvenlik görevlileri de 7/24 kampüsün güvenliğini sağlarlar. Görüldüğü üzere hukuk öğrencilerinin koca kitapları bitirebilmeleri için ideal çalışma ortamları mevcut.

Öğretmenlerin tutum ve davranışlarına gelirsek, kendi bilgi ve deneyimlerini öğrencilere aktarmakta bir hayli hevesli bir eğitim kadrosu ile İstanbul Şehir Üniversitesi sizlere Hukuk Fakültesi alanında iyi bir eğitim vaat etmektedir. Neredeyse her dersin teorik anlatımı yanında pratik anlatımı da yapılmaktadır. Pratik eğitim ile hukuk öğrencilerinin teorik içeriği anlaması kolaylaştırılmakta ve teoriyi somut olaya aktarabilme yetisini kazandırmaktadır. Ders esnasında öğrenci katılımı öğretmenlerin hoşuna gitmektedir ve interaktif ders işlenmesini daha fazla tercih eden bir öğretmen profili mevcuttur. Hukuk fakültesi bünyesinde interaktif katılımın önemsendiğini belirten bir emare de mahkeme salonunun bulunmasıdır. Kampüs içerisinde pratik bilgilerin daha anlaşılır hale gelmesi için mahkeme salonu dizayn edilmiştir. Öğrencilerin bulunan mahkeme salonuyla, simülasyonlar programlayarak hukuk bilgisini pratiğe dökmesi amaçlanmıştır. Hukuk fakültesi kontenjan azlığı sebebiyle de öğrenci- öğretmen ilişkisi daha samimi bir şekilde yürütülmektedir.

Üniversite bünyesinde diğer fakültelerin aksine öğrenci hayatını kolaylaştırmak için vizeler, vize haftası kapsamında yapılmaktadır. Eğitim kalitesi üç dereceli sistemle öğrencilerin ders başarısını değerlendirilmesi sonucunda kendisini gösteriyor: kimi derslerde iki vize bir final, kimi derslerde ise bir vize bir final ve katılım değerlendiriliyor. İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi donanımlı iyi bir hukuk eğitimi almak isteyenler öğrenciler için ideal bir eğitim kalitesi sunuyor.

Ders ilanları, seçimleri, ders içerikleri üniversitenin öğrenciler için hazırladığı bir site üzerinden kontrol ediliyor. Ders içeriği hakkında öğretmenlerin yükleyebildiği bir dosya yükleme sistemi bulunmaktadır. Bununla birlikte, derse katılımın zorunlu olduğu dersler için öğrencilerin kendi durumlarını kontrol edebilmeleri adına öğretmenlerin giriş yaptığı bir katılım durum bölümü de mevcuttur. Aynı zamanda bu siteden ders planları, etkinlikler, yarı zamanlı çalışmak isteyen öğrenciler için iş ilanları, birimlerin mail adresleri, öğretmen tanıtımları ve duyurularda bulunmaktadır. Bu sayede öğrenciler, üniversite içerisinde var olan her programdan haberdar ve birebir etkileşimi kolaylıkla sağlayabilir vaziyettedir. Kendisine has mail sistemi sayesinde her türlü öğrenci- öğretmen, öğrenci-birimler arası ilişkiler çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

Yine hukuk fakültesi bünyesinde öğretmenlerin gösterdiği desteği uluslararası yarışmalarda alınan başarılar da kanıtlar vaziyettedir. Çeşitli tahkim yarışmalarında fakülte öğrencileri ve danışman öğretmenlerin başarıları mevcuttur. Belirlenen seçmeli derslerde öğrencilerin hukuk eğitimine katkı sağlayacak niteliktedir, bununla birlikte talep edilen derslerin gerekli kontenjan sağlanması halinde açılabilmesi de söz konusudur. Söz konusu talebin hukuk fakültesi sekreteri aracılığıyla bizzat dekana gönderilmesi dersin açılabilmesi için yeterlidir. Erasmus, ÇAP (Çift Anadal Programı), Yandal Programı da belirlenen şartlar sağlandığında fakültede mevcuttur.

Tüm bu avantajlar ile birlikte İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi aranan bir eğitim ve yaşam alanını sizlere sunmaktadır. Kısa sürede hukuk fakültesi sıralamasında adından çokça söz ettiren bir üniversite haline gelmesi üniversitenin kalitesini ortaya koymaktadır. Öğrencileri için en iyisini isteyen üniversite ve fakülte yönetimi ile birlikte eğitim kadrosu gelecek için atılabilecek doğru bir adımı işaret etmektedir.

 

2016-2017 Akademik Yılında Üniversitemize kayıt yaptıracak öğrenciler için öğrenim ücreti; Psikoloji ve Hukuk lisans programlarında KDV dâhil yıllık 35.000 TL, diğer lisans programlarında KDV dâhil yıllık 32.000 TL‘dir. İngilizce Hazırlık Programı’nda okuyacak tüm öğrenciler için (Psikoloji ve Hukuk dâhil) İngilizce hazırlık sınıfı ücreti KDV dâhil yıllık 32.000 TL‘dir.

 

Program Adı Puan
Türü
Genel
Kont.
Genel
Yer.
En Küçük
Puan
En Büyük
Puan
İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ/Hukuk Fakültesi (%25 Burslu) TM-3 44 44 393,27537 417,25042
İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ/Hukuk Fakültesi (%50 Burslu) TM-3 44 44 418,80802 442,79817
İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ/Hukuk Fakültesi (Tam Burslu) TM-3 16 16 487,08907 517,08863
İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ/Hukuk Fakültesi (Ücretli) TM-3 56 56 346,94826 392,75604

 

Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016 2017 TIKLAYIN

DGS Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016-2017 TIKLAYIN

Hukuk Fakültesi İçin Kaç Net Gerekir 2017-2018 TIKLAYIN

Özel Hukuk Fakültesi Ücretleri 2016-2017 TIKLAYIN

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

 

Adaletciler.Net

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com