Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Tanıtım

0 82

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Tarihçesi

İstanbul Üniversitesi’nin uzak tarihi, İstanbul’un fethinden hemen sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından Zeyrek’te açılan İstanbul’un ilk medresesine kadar geri götürülebilir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi de bu mirasın sahibidir. Ülkemizde modern hukuk eğitimi, Osmanlı modernleşmesi bağlamında devletin merkezîleştirilmesi fikrinin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Tanzimat reformlarını uygulayacak devlet memurları yetiştirmek maksadıyla kurulan Mekteb-i Maarif-i Adliye (1839) ve Mekteb-i Ulûm-ı Edebiye (1839) adlı okullar, hukuk mekteplerinin habercisidir. Bu bağlamda Mekteb-i Mülkiye-i Şâhâne’nin (1877) temelini oluşturan Mekteb-i Fünûn-ı Mülkiye (1859) ve programında hukuk öğretimine geniş yer veren Tercüme Odası da hatırlanmalıdır.

 

istanbul-universitesi-hukuk-fakultesi

II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Darülfünun-ı Osmanî Hukuk Fakültesi / Şubesi; 1919 Darülfünun Nizamnamesi’nden sonra Hukuk Medresesi; Cumhuriyet’in ilanından sonra ise 1924 tarihli ve 493 sayılı Kanun ile İstanbul Darülfünunu Hukuk Fakültesi olarak değiştirilmiştir. Fakültemiz, 1919 Nizamnamesiyle tüzel kişilik kazanarak özerk bir yapıya kavuşmuş; 1924 tarihli Kanun, bu özerk yapıyı teyit etmiştir. İsviçreli Prof. Dr. Albert Malche’nin 29 Mayıs 1932 tarihli raporuna dayanılarak 31 Temmuz 1933 tarihinde, 2252 sayılı kanunla Darülfünun ilga edilmiş ve İstanbul Üniversitesi örgütlenmiştir. Hukuk Fakültesi 1933 Reformu olarak bilinen bu değişiklikten sonra Darülfünun’dan Üniversite’ye nakledilenler, Almanya’dan ayrılmak zorunda kalarak Türkiye’ye sığınan profesörler ve genç kuşak akademisyenlerle yeni bir döneme girmiştir. İstanbul Hukuk Fakültesi, bu dönemde de akademik çalışmalar, kanunlaştırma hareketleri ve hukuk eğitimi konusundaki öncü rolünü sürdürmüştür.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Unvan Dağılımı

Unvan Akademisyen Sayısı
Profesör 31
Doçent 25
Yardımcı Doçent 40
Toplam 96

Önemli Açıklama:

Bu tablodaki veriler, ÖSYM’nin 2015 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan alınmıştır

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesin’de Yaşam

KAMPUS

Türkiye’de; üniversite denildiğinde, haklı olarak, akla gelen yegâne yapı, şehrin yedi tepesinden biri üzerine kurulu, hem Marmara’ya hem de Haliç’e, tam tepeden bakan, yıllarca üniversiteye ve üniversitelilere beşiklik eden, Beyazıt Meydanının ortasındaki mağrur İstanbul Üniversitesinin ana girişi, daha bilinen adıyla Beyazıt Kapısı gelir. Kapının iki yanında, yapılırken girişin nizamiye karakolu olarak planlanan ve bir dönem bu amaca hizmet eden iki simetrik bina bulunur. Bunlardan birisi; bugün, “İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Enstitüsü” olarak, diğeriyse Üniversitenin sosyal tesislerinden  “Profesörler Evi”olarak hizmet vermektedir.

YURTLAR

İstanbul dışından fakültemize gelen öğrencilerimizin; gerek gelmeden önce, gerek geldikten sonra yaşadıkları en önemli sorunlar arasında, barınma sorunu yer almaktadır. Gerek öğrencilerimiz, gerekse aileleri için, İstanbul gibi bir metropolde barınma sorununu çözmek, ciddi maddi ve manevi külfetleri beraberinde getirmektedir. Üniversitemiz barınma sorununun çözümü amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bu amaçla yürütülen çalışmalar sonucunda, kimi mevcut yurtlar, üniversite yönetimi altına alınmış ve bazı yeni yurtlar yapılmıştır. Ancak; henüz, Beyazıt Kampusünde eğitim görmekte olan öğrenciler için üniversiteye ait bir yurt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, üniversite çevresinde, Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı pek çok yurt bulunmaktadır. Fakültemiz ve Kredi ve Yurtlar Kurumu yetkilileriyle gerekli bağlantılar kurularak, öğrencilerimiz mağdur edilmemektedir. Kampüs çevresinde bulunan Vezneciler ve Çemberlitaş Kız, Edirnekapı ve Kadırga Erkek Öğrenci Yurtları ile Atatürk Öğrenci Sitesi öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarına hizmet eden yurtlardır.

istanbul-universitesi-cerrahpasa-beylikduzu-yurdu

 

 

 

 

 

BURSLAR

Gerek Üniversite yönetimimiz, gerekse Fakültemiz başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilerinin maddi olarak desteklenmesi gerektiği düşüncesinden hareketle, öğrencilerine Üniversite olanaklarından ve Üniversiteyle bağlantılı vakıflar
aracılığıyla burslar vermektedir. Fakültemizde faaliyet gösteren vakıflar ve bu vakıflarca verilen burslar aşağıda ayrıntılı biçimde gösterilmiştir. Bu vakıfların tamamı için, burs başvuruları; Ekim ayının ilk haftasında, Fakültemiz
enstitüler bloğunun giriş katında bulunan Vedat Ardahan Vakfı Müdürlüğüne yapılmakta ve başvuru sonrası süreç tez elden Fakültemiz burs komisyonunca yürütülmektedir.Fakültemiz çatısı altında ya da fakültemizle bağlantılı olarak faaliyet gösterenvakıflar:Vedat Ardahan Vakfı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Eğitim Öğretim ve Yardımlaşma Vakfı

Tahir Taner Vakfı

Kemal Halil Tanır Vakfı

Tinçel Kültür Vakfı

Fakültemiz dışında, Üniversite Rektörlüğümüzde geçtiğimiz yıl tüm üniversitede 8 ay süresince 2000 öğrenciye, üniversitemiz çatısında Dr. Ziya Gün Vakfı, 170 öğrenciye 12 ay boyunca burs vermektedir. Burs miktarının ve öğrenci sayılarının her geçen yıl daha da artırılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

YEMEK

Öğrencilerimizin merkez kampuste bulunan Turan Emeksiz Yemekhanesinden, son derece ekonomik fiyatlarla, sağlıklı gıdalarla beslenerek yararlanmaları mümkündür. Ekim ayında açılan yemekhanemiz Temmuz ayına kadar öğlenleri hizmet verdiği gibi sabahları kahvaltı, akşamları da akşam yemeği hizmeti vermektedir.

 KAYITLI ÖĞRENCİ SAYISI

Kayıtlı Öğrenci Sayısı % Oran
Toplam 4830 % 100,0
Kız 1928 % 39,9
Erkek 2902 % 60,1

Tablolar, Yükseköğretim Bilgi Sistemi’nden 07.03.2016 tarihinde alınan verilere göre hazırlanmıştır

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ders Geçme Notu Kaçtır ?

Fakültemizde uygulanan sisteme göre Bitirme ve Bütünleme sınavından 100 üzerinden en az 50 puan almış olmanız gerekmektedir. Yalnız başarı notunuzun hesaplanmasında ara sınav notunuzun % 30’u bitirme ve bütünleme sınav notunuzun % 70’i sizin not ortalamanızı oluşturmaktadır. Bunun yanında sınıf ortalaması da sizin sınıf içi başarınızı belirlemektedir.

 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yabancı dil hazırlık eğitimi var mı?

Hukuk Fakültesinde isteğe bağlı yabancı dil hazırlık sınıfı bulunmaktadır.

 

Yatay Geçiş ile Gelen Öğrenci
Geçiş Türü 2014 2015
Türkiye’deki başka bir üniversiteden gelen 64 115
Yurtdışındaki bir üniversiteden gelen 24 1
Aynı üniversitedeki başka bir programdan gelen 4 6

(İkinci Öğretim dahil değil)

Yatay Geçiş ile Giden öğrenci bilgisi bulunmamaktadır.

Önemli Açıklama:

Tablolar, Yükseköğretim Bilgi Sistemi’nden 07.03.2016 tarihinde alınan verilere göre hazırlanmıştır

Yerleşenlerin YGS / LYS Netleri (İkinci Öğretim dahil değil)

0,12 Katsayı ile 0,12 + 0,06 Ek Puan ile
Yerleşen 648
Ortalama OBP 424,604
YGS Türkçe (40 soruda) 29,7
YGS Sosyal Bilimler (40 soruda) 26,9
YGS Matematik (40 soruda) 28,4
YGS Fen Bilimleri (40 soruda) 12,0
LYS-1 Metematik (50 soruda) 30,3
LYS-1 Geometri (30 soruda) 13,3
LYS-2 Fizik (30 soruda)
LYS-2 Kimya (30 soruda)
LYS-2 Biyoloji (30 soruda)
LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı (56 soruda) 45,0
LYS-3 Coğrafya-1 (24 soruda) 17,8
LYS-4 Tarih (44 soruda)
LYS-4 Coğrafya-2 (14 soruda)
LYS-4 Felsefe-Din (32 soruda)
LYS-5 Yabancı Dil (80 soruda)

 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2016-2017 ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS PROGRAMI (Hoca Adlarıyla Beraber) TIKLAYIN

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖNLİSANS VE LİSANS AKADEMİK TAKVİMİ TIKLAYIN

 

Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016 2017 İçin TIKLAYIN

DGS Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016-2017 İçin TIKLAYIN

 

Adaletciler.Net

 

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com