Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

KÂTİP ADAYLARI İÇİN ‘’F Klavye mi? Q Klavye mi?’’

0 117

Günümüz kâtip adaylarının en sık karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de kâtiplik sınavlarına hazırlanmanın hangi çeşit klavyeden F klavyeden mi? Yoksa Q klavyeden mi? Başlamak gerektiğini kestirememeleridir. Bu adeta birçok kişi için beyin zonklatıcı bir hale gelmiştir. İsterseniz bu sorunun cevabını birlikte arayalım. Eminim makalenin sonunda siz de sınavlara hazırlanmanın F klavyeden mi? Yoksa Q klavyeden mi? Başlamanız gerektiğini bulacaksınız.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde Q klavye kullanım oranı F klavyeye oranla oldukça yüksektir. Üniversitelerde, resmi dairelerde, işyerlerinde, bürolarda, internet cafelerde, evde, işte kısacası hayatın birçok alanında Q klavyenin ezici üstünlüğünü kabul etmemiz gerekir. Bu durumu da birçok sebep sıralayabiliriz. Örneğin küçük yaşlarda öğrencilere kullandırılması, güncel ve popüler olması, alışkanlık, yaygın olarak birçok alanda kullanılıyor olması ve bunların en başında söyleyebilirim ki hem masaüstü hem de laptop klavyelerin hemen hemen hepsi Q klavye olarak önümüze servis edilmesidir.  Sanırım hangi klavyeyi kullanacağınıza karar verdiniz. Yok! Bence hemen karar vermeyin. Devam edelim.

Eminim birçoğumuz F klavyenin Türkçe klavye olduğunun farkında değilizdir. Evet! F klavye milli klavyemizdir. F klavye 2 Eylül 2016 tarihinde hakkın rahmetine kavuşan değerli hocamız İhsan Sıtkı Yener tarafından geliştirilmiş ve insanlığın hizmetine sunulmuştur. Malasef yıllardır F klavye, Q klavyenin gölgesinde kalmıştır. Oysa F klavyenin kullanım kolaylığı kullandıkça görülmektedir. Fakat burada asıl önemli olan konu katip adaylarının hızlı ve doğru bir şekilde metin yazmasıdır. Bu durum hem F klavye hem de Q klavye açısından geçerlidir. Yani demem O ki, iki klavye türünden de hızlı ve doğru yazılabilir. Eee! O zaman? Dediğinizi duyar gibiyim. Sabredin. Devam edelim.

F klavye bilimsel olarak hazırlanmış milli bir klavyemizdir. Günlük konuşma dilimizde ençok telefuz edilen harflerin (u i e a ü t k m l y ş) temel sıraya yerleştirildiğini görürsünüz. Oysa Q klavye sıradan ve tamamen rastgele hazırlanmış tümüyle bize ters gelen tuş dizilimlerine sahiptir. Temel sırada bulunan neredeyse kullanmadığımız J tuşu temel sıraya yerleştirilmiştir. Hem de sağ işaret parmağına denk gelmektedir. Bu durum Q klavye açısından handikaptır. Hızınızı azaltan önemli bir etkendir.

F klavyede sessiz harfler klavyenin sol tarafına, sesli harfler ise sağ tarafına yerleştirilmiştir. Bu durum Türkçe için oldukça önemlidir. Q klavyede ise tamamen karışık bir düzen söz konusudur. Örneğin Q klavyede 3 dakikada 100 kelime yazan bir kullanıcı bunu F klavyede 111 kelime olarak yazacaktır. 11 kelimelik bir fark yabana atılacak bir durum değildir.

Q klavyede tuş dizilimlerinin karışık şekilde tasarlanması sonucu tuşlara vurma çabukluğu daha azdır. Oysa günümüz Türkçesine göre F klavyede tuşlara vurma çabukluğu daha fazladır.

Yazılması zor olan ikililere sorunlu ikili adı verilir. Sorunlu ikili  Q klavyede daha fazla olduğundan bu durum Q klavyede hızlı yazmazını olumsuz etkileyecektir.

F klavyede Türkçemizde en çok kullanılan harfleri (U İ E A Ü T K M L Y Ş) temel sırada yer alırken Q klavyede sadece a, i, l, harfleri temel sırada yer almış, e, u, r, t, harfleri üst sırada, m harfi alt sırada yer almaktadır. Bu durumda günlük konuşma dilimizde çokça kullanılan harflerin kullanımına terstir.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu uluslar arası klavyede hızlı yazma yarışmasında F klavyenin elli dokuz kez dünya şampiyonluğu vardır.

F klavyede parmakların yeri değiştirilmeden sadece orta sıra yani temel sıradaki 8 harf ile Türkçe sözcüklerin %50‘si yazılabilmektedir. Bunu Q klavyede yazmak imkânsızdır.

F klavyede Türkçe cümleler yazarken sağ el %51, sol el %49 oranında kullanılmaktadır. Bu da beynin iki yarım tarafının da yazma sürecine dengeli olarak katılmasını sağlamaktadır. Bu sayede F klavyenin, dikkat, düşünme, anlama, sorgulama, gibi zihinsel becerileri geliştirmeye katkısı vardır.

En az iki senesini Q klavyeye vermiş ve üç dakikada 70-80 net kelime yazdığını söyleyen bir öğrencim hiç ilerleyemediğini söyledi. Bende ona yukarıda zikrettiğimiz konuları kendisine aktardım. Kendisinin mutlaka kursa gelmesini söyledim. Sadece 1,5 aylık kurstan sonra öğrencim hem on parmakla bakmadan yazma metodunu, hem F klavyeye geçmenin hem de Q klavyede iki yıldır gelebildiği 70-80 neti yakalamış hatta geçmenin hazzını yaşıyordu. Şuan kaç yazıyor bilmiyorum ama en son internette yarışıyordu.

Şuan bu satırları laptop üzerinden on parmakla yazıyorum. Diyeceksiniz ki! Laptop klavyeleri Q klavye değil midir? Evet Q klavye fakat klavye dilini değiştirmek sizin elinizde. Laptop klavyeleri çok sık ve küçük yazamam diyorsanız harici USB uçlu F klavye satın alıp laptopunuza takabilirsiniz. Tecrübelerime dayanarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki on parmak yazmaya başladıktan sonra tüm laptop klavyelerinde veya tüm klavyelerde rahatlıkla on parmakla metin yazabilirsiniz. Yeter ki kendinize güvenin. Sabredin. Şunu unutmamak gerekir ki sabır bu işin ham meyvesidir. Eğer sabırsızsanız bu işe hiç kalkışmayın.

Artık kararınızı verdiniz mi? Yoksa hala kararsız mısınız? Bence vakit kaybetmeden F klavye ile yazmaya başlayın.

Sıkı durun devletimiz 2017 yılının sonundan itibaren ise tüm kamu kurumlarında F klavye kullanma zorunluluğunu getirmiştir.

Eminim artık kararınızı verdiniz. Sağlıcakla kalın.

 

Adaletciler.Net

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com