Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hakkında Genel Bilgiler

0 1.629

Kırıkkale hukuk fakültesini tanımak için öncelikle şehre göz atmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Kırıkkale 21 Haziran 1989 tarihinde Ankara’dan ayrılarak il olmuştur. Ankara’ya sadece 76 km uzaklıkta oluşu şüphesiz şehrin en cezbedici yönüdür. Kırıkkale üniversitesi 3 temmuz 1992, hukuk fakültesi ise 3 ocak 1995 tarihinde kurulmuştur.

Üniversitede eğitim veren fakülteler diş hekimliği fakültesi, spor bilimleri fakültesi, İslami ilimler fakültesi, eğitim fakültesi, fen-edebiyat fakültesi, güzel sanatlar fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakültesi, mühendislik fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, tıp fakültesi, veteriner fakültesi ve tabiki asıl konumuz olan hukuk fakültesidir.

Hukuk fakültemiz kampüsün orta noktası sayılabilecek rektörlük binasının yanında ve iktisadi ve idari bilimler fakültemizin altındadır. Ayrıca fakültemiz merkez yemekhane binasına 5 dakikalık bir yürüme mesafesindedir. Kırıkkale üniversitesi hukuk fakültesi olarak öncelikli hedefimiz üniversitemizden olan mezun olan her bireyin hukuk alanında kendine hakim, mesleğine hakim, adalete sadık ve yaptığı işi layıkıyla yerine getirme bilinci içerisinde olan hukukçular olmasıdır.

Üniversitemizde aldığı teorik eğitimin yanında derslerle kendisine kazandırılması amaçlanmış pratiği kendi benliğinde harmanlayarak hukuk alanında yetkin birşeyler geliştirmek en büyük motivasyonumuzdur. Unutulmamalıdır ki dünyada düzeni eski çağlardan bu yana adalet sağlamaktadır. Hiç kuşkusuz bu adalet hukukçular eliyle sağlanacaktır. Hukuk fakültesi olarak bu hukukçuları yetiştirirken onlara Anayasa hukuku, medeni hukuk, ceza hukuku, borçlar hukuku gibi temel hukuk derslerinin yanında kriminoloji, Avrupa Birliği hukuku dersleri gibi çağın gerekliliklerine uygun birçok seçmeli ders imkanı tanıyoruz. Bunların yanında bir uçurtma misali yükselmek isteyen öğrencilerimizin ipini tutmak anlayışı içinde olmak bir yana yükselebilecekleri en uygun şartları onlara sağlamak adına Erasmus+, Farabi, Mevlana gibi çeşitli öğrenci değişim programlarıyla gerek yurtiçi gerekse yurtdışında hem farklı kültürlerle etkileşime geçerek gözlem ve kıyas gibi yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oluyor hemde farklı ortam ve şartlara adaptasyon süreçlerini kısaltarak hayatlarında edinilmesi zor bir tecrübe kazanmalarını istiyoruz.

Tabiki bu süreçte maddi ve manevi olarak öğrencilerimizin destekçisi konumunda bulunuyoruz. Bunu başarabilmiş birçok öğrencimiz eğitim gördükleri bu amfilerde ülkemize yeni hukukçular kazandırırken kendilerine de yeni meslektaşlar edinme çabasındalar. Sizde hukuk fakültemizde eğitim hayatınızı tamamladıktan sonra Türkiye’deki en geniş meslek ağına sahip fakültenin mezunu olmanın gururu ve fakültemizin size kattığı değerlerle kendinize en uygun mesleği seçebilirsiniz. Ayrıca üniversitemiz Adli ve İdari yargı hakim ve savcı seçme sınavlarında her geçen yıl başarı oranını artırarak ilerlemektedir. Şunu da belirtmekte fayda varki ülkemizde bulunan 84 hukuk fakültesi arasında Kırıkkale hukuk fakültesi olarak Adli ve İdari yargı hakim ve savcı seçme sınavlarında 11. sırada bulunmaktayız.

Kırıkkale üniversitesinde okuyan öğrenciler genellikle kampüsün tam karşısında kurulan Yenişehir mahallesinde yer almaktadır. Bu bölgede yaklaşık 15000 öğrencinin ikamet ediyor oluşu öğrenciler için büyük kolaylıktır. Kampüsten adımınızı atar atmaz bölgede görebileceğiniz çok çeşitli mekanlarda arkadaşlarınızla iyi vakit geçirme imkanına kavuşacaksınız. Ayrıca konaklama konusunda bir çok farklı seçenek üniversiteye adımınızı attığınız an karşınıza çıkacaktır.

Merkez yerleşkemizin hemen yanındaki YURTKUR’a bağlı yurtlardan kampüsümüzün içinde yer alan ve hukuk fakültesine 4 dk yürüme mesafesinde olan özel yurtlardan tutunda Yenişehir Mahallesinde bulunan aparatlara kadar geniş konaklama seçenekleri bulacaksınız. Ayrıca şehrimize ulaşım şehirlerarası otobüsler ve trenle sağlanmaktadır. Yakın zamanda açılacak hızlı tren şehrimize ulaşımı daha da kolaylaştıracaktır.

Şehrimiz hem büyükşehirlerin kalabalıklığından hem de küçük şehirlerin sıkıcılığından uzak nadide şehirlerimizden birisidir. Bunda hiç kuşkusuz şehir halkının öğrencilere hemşeri sıcaklığında yaklaşması büyük rol oynamaktadır. Kırıkkale üniversitesi hukuk fakültesinde dersler yıllık sistem üzerinden işlenmektedir. Gelin bunun ne demek olduğuna birlikte bakalım.

Dönemlik sistemde ders işleyen okullarda ilk dönem dediğimiz güz döneminde 1 vize 1 finale girerken yıllık sistemde öğrenim gören öğrenciler sadece dönem sonu vizeye girer. İkinci dönem dediğimiz bahar dönemindeyse dönemlik sistemler tekrar 1 vize 1 final sınavına girerken yıllık sistemde sadece sene sonu finale girilir. Üniversitemiz öğrencilerinin vize sınavlarından aldıkları puanın yüzde kırkı final sınavında aldıkları puanın yüzde altmışıyla toplanarak genel puanları hesaplanır ve dersi geçmiş veya geçememiş olma durumları bu puana göre belirlenir. Ayrıca fakültemizde bağıl sistem geçerlidir. Bu sistemde final puanınız en az 50 olmak zorundadır. Aksi halde başarısız sayılırsınız. Vize ve final puanlarının yüzdeleri toplandığında elde ettiğimiz puan 50 ile 60 arasındaysa dersi geçmeleri için iki seçenek vardır.

Birincisi sınıf ortalamasından yüksek puana sahip olmaları. İkinci seçenekse şartlı geçme dediğimiz seçenektir. Bu seçenekte notunuz sınıf ortalamasının altında ve 50 ile 60 arasında ise genel not ortalamanıza bakılır. Ortalamanız 4 puanlık sistem üzerinden 2.00 ve üzerindeyse dersinizi geçmiş sayılırsınız. Bunların haricinde size her sene için 60 kredilik ders sistem tarafından tanımlanır. Bunların haricinde alttan aldığınız dersler için 30 kredilik bir hakkınız söz konusudur. Not ortalamanız 4 üzerinden 2.50 veya üzerindeyse ve alttan dersiniz yoksa sistem size üst sınıf derslerini alma imkanı verir.

Bu sistem başlangıçta öğrencilerin gözünü korkutmasına rağmen sosyal aktivitelere daha çok zaman ayırabilmeleri bakımından son derece kullanışlıdır. Öğrencilerimizin okulumuzda eğitim gördükleri sürecin uzamaması bütünleme sınavlarına girmesini sağlamaktayız. Bunun dışında birçok üniversitede gerekli koşulları sağlamaları durumunda yaz okuluna katılım sağlayabilir ve tek dersten başarısız olunması durumunda açılacak tek ders sınavlarıyla mezun olabilmeleri için bütün şansların tanındığını ifade etmeliyiz. Ayrıca kampüsümüzün içinde hukuk fakültesine 1 dakikalık yürüme mesafesinde olan merkez kütüphanesinden faydalanmak isteyen öğrencilerimiz için kütüphanemiz binlerce kitaplık bilgi deryasının yanında sınav döneminde 7 gün 24 saat açık kalarak sizlere gerekli çalışma ortamını sağlayacaktır.

Bunun haricinde Yenişehir Mahallesinde olmak üzere yine sınav dönemlerinde 7 gün 24 saat açık bir de çalışma salonumuz mevcuttur. Hukukçu şüphesiz sosyal olmalıdır. Sizde hem okula alışma sürecinizi hızlandırmak, hem de aktif bir öğrencilik dönemi geçirmek istiyorsanız okulumuz genelinde faaliyet veren tiyatro topluluğu, fotoğrafçılık topluluğu gibi çok sayıda topluluğumuza dahil olabilir ve bu toplulukların gerçekleştirdiği Danıştay, Sayıştay, Yargıtay, hapishane gezileri gibi gezilere katılarak kendinize fayda sağlayacak bir çok etkinliğe katılım sağlayabilirsiniz.

Eğer tercihinizi öğrenim gördüğünüz alanda kullanmak isterseniz hukuk fakültemizdeki birçok topluluğa dahil olabilir veyahut arkadaşlarınızla bir araya gelerek öğretim üyelerimiz koordinatörlüğünde kendi topluluğunuzu kurma imkanına kavuşabilirsiniz. Bu sayede hem kendinize yarar sağlayacak aktiviteleri gerçekleştirme şansına erişir hem okulunuza katkıda bulunur hem de hocalarınızla samimi bir diyalog kurma şansı yakalarsınız. Her konuda olduğu gibi bu konuda da öğrencilerimize her türlü desteği vermekteyiz.

Öğrenci topluluklarımızın gerçekleştirmek istedikleri konferans, panel, sempozyum, tiyatro gibi etkinliklerde kendilerine mümkün olan en uygun şartlarda salonlarımızı sunmaktayız ve sunmaya devam edeceğiz. Okulumuz içinde yer alan yeşil alanlarımız ve yapay göllerimiz öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Öğrencilerimizin gölün etrafında çimlere oturup arkadaşlarıyla eğlenceli vakit geçirmesi için ideal ortamı sağlamak görevlerimiz arasındadır.

Şunun bilincindeyiz ki öğrencilerimize deşarj olmaları için gerekli koşulları sağladığımız sürece enerjilerini kendilerini geliştirmek adına harcayacaklardır.

Program Adı Puan
Türü
Genel
Kont.
Genel
Yer.
En Küçük
Puan
En Büyük
Puan
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/Hukuk Fakültesi TM-3 170 170 430,62430 449,70979
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/Hukuk Fakültesi (İÖ) TM-3 170 170 425,44150 435,58648

 

Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016 2017 TIKLAYIN

DGS Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016-2017 TIKLAYIN

Hukuk Fakültesi İçin Kaç Net Gerekir 2017-2018 TIKLAYIN

Özel Hukuk Fakültesi Ücretleri 2016-2017 TIKLAYIN

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

 

Adaletciler.Net

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com