Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

Niçin ‘On Parmak’ F klavye

1 144

Niçin on parmak kullanayım? Benim için gereksiz, zaman kaybı, ben zaten iki parmakla hızlı yazabiliyorum, işlerimi rahatlıkla halledebiliyorum diye düşünebilirsiniz. Lakin asla on parmak yazan birine yetişemezsiniz. Ne kadar iki parmakla yazarsanız yazın on parmak yazanlar her zaman sizden 8 – 0 önde maça başlayacaklardır. Ayrıca iki parmak yazanlar hem metne hem klavyeye hem de ekrana bakma ihtiyacı duyacaktır. Kullanıcı bu üçlü döngü esnasında çok zorlanacaktır, beyin ve göz gereğinden fazla efor sarf edeceğinden kelime yanlışları fazla olacaktır, dikkat çok dağılacaktır ve yazarken hızınız düşecektir.

Niçin On Parmak F klavye anlatayım. Lise 1 yıllarımdı. Başlarda kararsızlıktan üç okul değiştirmiş ve sonra kısa yoldan iş hayatına atılmak hayalleriyle ticaret meslek lisesine kayıt yaptırmıştım. Okullar açılmış ve ilk günlerimdi. Dersler arasında en çok merak edilen daktilografi dersiydi kuşkusuz. Birkaç gün sonra zannedersem Çarşamba günü daktilografi dersi vardı. O gün gelmiş çatmış daktilografi dersine girmenin heyecanı tüm sınıfı sarmıştı. Sınıfın önünde herkes askeri vaziyet almış, öğretmenin gelmesini bekliyoruz. Biran önce daktilo sınıfına girelim düşünceleri tüm sınıfta zirvede. Koridorun başında ağır adımlarla bir bayan öğretmen belirdi. Tam da tahmin ettiğimiz gibi daktilografi öğretmenimiz idi. Kapılar açıldı. Sınıfa bir girişimiz vardı, zannedersiniz ki bedava köfte ekmek dağıtıyorlar, biz de öylece hücum ediyoruz. Girdik sınıfa, üzerleri bir örtülü daktilolar bizi selamlarken herkes bir daktilo seçerek masasına oturdu. Tanışma faslından sonra örtüler açılmış daktilografiler yüzünü bize göstermişti. Henüz öneminin ve kıymetinin farkında olmasak da F klavye ile tanışmamız böyle olmuştu. Adı da Olimpya marka isimli daktiloydu. Unutmak mümkün mü? Şaryo kolunu sağdan sola doğru sürükleyip bırakmak, delinmiş kumaş yazı şeridini değiştirmek, yanlış vurulan (yazılan) harfi yuvarlak sert silgiyle silmek,   parmakları ahtapot kolları gibi açıp yazıp kas yapan parmakları, tak tak ses çıkaran bir ileri gidip bir geri gelen harf çubuklarını elbette unutmak mümkün değil. Şimdi anılarda kaldı. Yerini daha modern ve birbirinden farklı klavyeler yer aldı. Tüm dünyada her geçen hızla büyüyen ve gelişen teknolojiye eş olarak, eğitim öğretimde kullanılan araç ve gereçler de değişmişe uğramıştır. Resmi dairelerde, okullarda, işyerlerinde, bürolarda artık daktilo yerine kişisel bilgisayarlar kullanılmaktadır.

Niçin On Parmak F klavye kullanmalıyım diyenlerinizi duyar gibiyim. Sadede gelelim. Klavyede 4 sıra vardır. İlk sırada rakam tuşları (1234567890), ikinci sırada üst harf tuşları (f g ğ ı o d r n h p q w),  üçüncü sırada temel sıra diye tabir edilen orta harf tuşları (u i e a ü t k m l y ş x) ve son sırada alt harf tuşları (j ö v c ç z s b) diziliydi. F klavyede bu dizilimler rastgele değil, bir araştırmaya bağlı bilimsel olarak hazırlanmış bir klavye çeşididir. Yakın bir zaman önce 2 Eylül 2016 tarihinde hakkın rahmetine kavuşan İhsan Sıtkı Yener tarafından 1955 tarihinde geliştirilmiş olan F klavye öz be öz bizim klavyemizdir. Yani milli bir klavyemizdir. Fakat günümüzde fazlaca tanınmaması da acı bir durumdur. Bilinirlik ve kullanım oranı oldukça düşük seviyededir. Son zamanlarda hem devletimiz hem de medyadan kısık da olsa F klavyeye olan ilgi artırılmaya çalışılmaktadır. Hatta devlet dairelerinde 2017 yılı sonu itibariyle F klavye kullanma zorunluluğu getirilmiştir. Lakin kullanım oranı yine de düşüktür.

Niçin On Parmak F klavye kullanmalıyız sorusuna şunları söyleyebiliriz.

 • En başta F klavye Türkçe klavye. Türkçemiz için özel olarak tasarlanmıştır. Mucidi yakın zamanda rahmetli olan (2 Eylül 2016) İhsan Sıtkı Yener hocamız tarafından tasarlanıp milletimizin hizmetine sunulmuştur.
 • F klavyede on parmak yazmak Q klavyeye oranla daha basit ve kolaydır. Çabuk adapte olunabilir. Tecrübeyle sabittir. Oysa Q klavye tamamen bize ters olan bir klavyedir. Tuş dizilimleri karmaşık bir yapıya sahiptir.
 • F klavyede harfler sesli ve sessiz olarak ayrılmıştır. Klavyenin sol tarafında sesli harfler yer alırken sağ tarafında sessiz harfler bulunmaktadır. Bu durum yazana büyük kolaylık sağlamaktadır.
 • F klavyede günlük konuşma dilimizde en çok telefuz edilen harfler temel sıraya yerleştirilirken Q klavyede böyle bir durum söz konusu değildir. Hatta Türkçede çok az kullandığımız J harfi Q klavyede temel sıraya sağ işaret parmağına denk gelecek şekilde yerleştirilmiştir. Bu durum on parmak yazanlar için son derece olumsuz bir etkendir.
 • F klavye yazanların Q klavye yazanlara oranla daha fazla vuruş yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Yapılan uluslar arası klavyede hızlı yazı yazma yarışmalarında 25’i rekor olmak üzere toplam 59 dünya şampiyonluğu bulunmaktadır. Şampiyonaların 1957 yılında başladığını hatırlarsak bu 59 şampiyonluk müthiş bir sonuçtur. Yarısına yakında rekordur.
 • Aynı zamanda on parmak F klavye öğrenerek tezleri kısa zamanda yazarak, bütçenize ek gelir getirebilirsiniz.
 • Son olarak F klavye 2017 yılı sonu itibariyle tüm resmi dairelerde kullanılması zorunla hale getirilmiştir.

F klavye hem milli klavyemiz olması hem de kullanılması Q klavyeye oranla daha rahat olması açısından Niçin F klavye sorusuna en güzel cevap diyebiliriz

 

 

Content Protection by DMCA.com
1 yorum
 1. mehmet diyor

  q klavye ile ON PARMAK YAZABİLİYORUM
  sanki f klavye ile çag atlaycaz zihiniyete bak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com