Öğrenciler İçin En Uygun Maliyetteki Dünya Kentleri

Öğrenciler İçin En Uygun Maliyetteki Dünya Kentleri

Öğrenciler için en uygun şehri araştırırken,tüm kriterlere özellikle de bütçelerine uygun bir yer bulmak veliler ve öğrenciler için bazen imkansız gibi görünebilir.Ama gezmeyi ve öğrenim görmeyi sevenler için dünya çapında çeşitli öğrenci şehirleri bulunuyor.
Bahsedilen en uygun maliyetli şehirlerin bazıları düşük eğitim ücretleri ile düşük yaşam maliyetlerini birleştirirken diğer kentler ise biraz yüksek yaşam maliyetlerine sahip olsa da düşük eğitim ücretleri ile dengeyi sağlamaktadır.Bahsedilen şehirler,uluslararası tanınan bir üniversitede eğitim fırsatının yanında tüm eğlence ve meslek fırsatlarına da sahip büyük bir metropolde yaşama fırsatını da sunmaktadır,

1-KUALA LUMPUR
Öğrenciler için özellikle bu yılın en uygun maliyetli şehirlerinden olan Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur,en iyi öğrenci şehirleri sıralamasında 43.sırada yerini almıştır.Malezya’nın en iyi üniversiteleri arasında dünyanın en iyi 200 üniversitesi içinde gösterilen Universiti Malaya da yer alıyor.Genel yaşam maliyetleri genele oranla düşük ve uluslararası öğrencilerin ödeyeceği yıllık eğitim ücreti ise ortalama $3,000 civarındadır.

2-BERLİN
Öğrenciler için dünyanın en uygun şehirleri arasında yerini almaktadır.Kentteki devlet üniversitelerinin Almanya’nın çoğu yerinde olduğu gibi yerli veya yabancı öğrencilerden eğitim ücreti almaması bugünki konumunu belirlemektedir.Londra,Toronto,Paris gibi diğer Batı Avrupa şehirlerine kıyasla çok daha uygun maliyetlidir.İlk sıralarda gelen üniversitesi Freie Universität Berlin,dünyanın en iyi 100 kuruluşundan hemen sonra gelmektedir.

3-MÜNİH
Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih,ülkenin en iyi 2. ve 3. üniversitesini barındırı.Technische Universität München ve Ludwig-Maximilians-Universität München,şu an dünya sıralamasında 53. ve 65. sıradadır.Berlin’e kıyasla biraz daha yüksek yaşam maliyetlerine sahiptir ve Almanya’da eğitim ücreti de uygulayan bölgelerden biri olan Bavaria’da yer alır fakat ücretleri oldukça düşüktür.

4-HELSİNKİ
Finlandiya’nın başkenti Helsinki,en uygun maliyetli şehirler arasında genelde yerini almaz;Genel olarak yüksek yaşam maliyetleri ile ünlüdür.Ancak,Mercer Yaşam Maliyetleri Anketi’ne göre de Kuzey Avrupa başkentleri içinde en uygun maliyetli şehir olarak gösterilmiştir.Ayrıca Finlandiya’daki tüm lisans ve doktora programları da her ulustan öğrenciye ücretsiz sunulmaktadır.

 

Adaletciler.Net

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ