Ticaret Hukuku Ünite 10

Ticaret Hukuku Ünite 10

1:Kollektif şirketlerde ortakların sermaye borcu ortaklığın tüzel kişlik kazanmasıyla muaccel olur.
2:İtiraz hakkı sadece yönetici ortağa aittir.
3:Olağan işlerde yönetim hakkı sadece yönetici ortaklara ait iken olağanüstü işlerde yönetim hakkı bütün ortaklara aittir.
4:Yönetici ortağın azli için ortaklar arasında çoğunluk sağlanamazsa mahkemeye başvurmak gerekir.
5:Ortaklık sözleşmesinde yönetici belirlenmesi şart olmadığı için sadece bir ortağa yönetim hakkının tanıması söz konusu olamaz.
6:Koollektif ortaklarda rekabet yasağının sınırı şirketin fiilen uğraştığı iştir.
7:Kollektif ortaklarda rekabet yasağı ticaret kanunu ile düzenlenmiştir ancak ortaklar sözleşme ile bu hükümleri istedikleri gibi düzenleyebilirler.
8: Sözleşmede aksi kararlaştırılmadıkça sermaye olarak konan mallarının mülkiyetinin ortaklığa ait olduğunu ve hakların ortaklığa devredilmiş olacağını ifade eden kavrama mülkiyet karine si adı verilir.
9:Alacakmuaccel ise ortaklık sözleşmesi tarihinden itibaren 1 ay içinde ortaklıkça tahsil edilmesi gerekir.
10:Kollektif şirketlerde rekabet etme yasağı bulunmaktadır rekabet yasağını ihlal eden ortağa karşı açılacak davalar durumun öğrenilmesinden itibaren 3 ay ve durumun meydana gelmesinden itibaren 1 yıl içinde zamanaşımına uğrar.
11:Koollektif ortaklıkta ortak kullandığı oydan karar alınıncaya kadar geri dönebilir ,karar alındıktan sonra oydan dönemez ancak iradesi hata,hile ,ikrah,tehdit gibi sebeplerde feshedilmiş ise uyun iptali için dava açabilir.
12:Yönetim hakkında sahip olanların itiraz hakkında vardır bu nedenle itiraz hakkının yönetim hakkının ayrılmaz bir parçasıdır.
13:Kollektif ortaklıkta kural olarak ortaklardan her biri ayrı ayrı ortaklığı yönetme hakkına sahiptir bu nedenle ortaklığı yönetmek ortak için hem bir hak hem bir borçtur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ