Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

Yargıtay Başkanı Cirit: ‘’Hukuk Fakülteleri 5 Yıl Olmalı’’

0 1.659

2017-2018 Adli Yıl Açılış Töreni’ nde konuşan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, başta ülkemizdeki hukuk eğitim sistemi olmak üzere, birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Yargıtay konferans salonunda düzenlenen törene, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül katıldı. Hükümetin yanı sıra ana muhalefeti temsilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar’ ında bulunduğu törende, adli yargı organlarını temsilen, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve Danıştay Başkanı Zerrin Güngör de yer aldı.

Her yıl çok önemli konuların gündeme geldiği  ve üst düzey yargı mensuplarının dile getirdiği konular olması, herkesi ilgilendiren hukuk merkezli her konu büyük önem taşımaktadır. Bu yıl da Yargıtay Başkanı Cirit tarafından önemli konular dile getirildi. Cirit, hukuk eğitiminin temeline inerek, daha sağlam bir hukuk eğitim sisteminin olması gerektiğini vurguladı.

 

‘’Düşünen, Sorgulayan ve Araştıran Hukuk Eğitim Sistemi’’

Genel eğitim sistemi de dahil olmak üzere, hukuk eğitimi yetersizliğini vurgulayan Cirit, mezuniyet sonrası görev alınan adli hizmetlerinin aynı yetersizlikte ve kalitesizlikte olduğunu belirtti. “Bir hukukçunun insan hakları, insan sevgisi, demokrasi ve hukukun üstünlüğü değerlerine sıkı sıkıya bağlı kalarak, objektif olması, analitik düşünmesi, sorgulama yeteneğinin bulunması, olayları kuşkuyla süzebilmesi gerekir. Bu niteliklerin, temel eğitim aşamasında bireylere kazandırılması zorunluluktur. Aksi halde hukuk eğitimi ne kadar iyi verilirse verilsin arzulanan ölçüde, kaliteli ve iyi hukukçuların yetişmesi mümkün olmayacaktır. Düşünmeyen, sorgulamayan, araştırmayan, ezbere dayalı bir temel eğitim üzerine iyi bir hukuk yönetimi inşa etmemiz mümkün değildir. Kaliteli hukuk sistemi için iyi uygulamacılara ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız. İyi hukukçular yetiştiremezsek hangi sistemi getirirsek getirelim, başarılı sonuçlar elde edemeyeceğimizin farkında olmamız gerekir” diye konuştu.

 

‘’Risklerin en büyüğü, yetersiz hukuk eğitimi alan kişilerin hakim ve cumhuriyet savcısı olmasıdır’’

Yargıtay Başkanı Cirit, mensubu olduğu yargı teşkilatı için özeleştiride bulunduğu konuşmasında, hukuk fakültelerinin artışının, hukuk sistemindeki kaliteyi düşürdüğünü ifade etti. Temeli sağlam olmayan bir eğitim sistemi üzerine, sayıca fazla fakülte inşa etmenin, önemli riskler doğurduğu hususunda kaygılarını dile getirdiği konuşmasına Cirit, şöyle devam etti:  “Adli hizmetlerin kalitesinin sağlanması bakımından önemli bir faktör de etkili bir hukuk eğitimidir. Lisans, lisansüstü, doktora eğitimlerinin yanında meslek öncesi, meslek içi eğitimin belli bir standardın ve kalitenin üzerinde olması gerekir. Hukuk fakültelerinin sayısında, son yıllarda yaşanan olağanüstü artış, kanaatimce 85 hukuk fakültesi ve bir kısmı da beklemekte, hukuk sistemimiz bakımından önemli riskler doğurmuştur. Bu risklerin en büyüğü, yetersiz hukuk eğitimi alan kişilerin hakim ve cumhuriyet savcısı olmasıdır’’

 

Yargıtay başkanı Cirit, sayıca yeterli bir hakim ve savcı grubunun işini kaliteli yaptığı anlamına gelmediğini, hukuk eğitiminin daha sağlam temeller üzerine kurulması için, eğitim süresinin 5 yıla çıkarılması gerektiği konusunda öneri sunan sözlerinde şu cümlelere yer verdi: ‘’Temel hukuk eğitiminin yetersiz olması, meslek öncesi ve meslek içi eğitimlerin verimini de düşürmektedir. Bu durum, hatalı karar sayısını artırarak, adli hizmetlerin kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Önerimiz olarak, hukuk fakültelerinin lisans eğitiminin 5 yıl olması, birinci sınıflarda hukuk sosyolojisi, hukuk tarihi, hukuk felsefesi, Türkçe dil bilgisi derslerinin zorunlu olarak okutulmasının hukuk eğitiminin kalitesini artırması bakımından yararlı olacağını düşünmekteyiz”

5 yıllık hukuk fakültesi eğitimi ve eğitimin hangi dersleri içermesi gerektiği konusunda, bu yıl içinde yaptığı başka konuşmalarda da altını çizen Cirit, adli hizmet kalitesinin artmasının, alınan eğitimin kalitesine bağlı olduğunu, bunun da sosyal ve dil bilgisi konularının ağırlığının hissedildiği bir eğitim sistemini görmek istediğini yineledi.

‘’Devletimiz, hukuk kurallarından vazgeçmeden terörle mücadeleyi sürdürecektir”

Ülkemizde yaşanan, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi ile ilgili de konuşan Cirit, darbe girişimi sonrasında yargı kolunda yaşanan olumsuz konulara da değindi. Tarihsel süreç içinde genel olarak yargı teşkilatının iyi bir sınav veremediğini dile getirerek, darbe girişimi sonrası da yaşanan karışıklıktan, öncesinde ise örgütlerin amaçları doğrultusunda hareket eden yargı mensuplarının, oluşturmuş olduğu güvensizliğin altına çizen konuşmasına şöyle devam etti: “Emanete ihanet ederek, kamu görevini ve özellikle yargı yetkisini belli bir örgütün amaçları doğrultusunda kullananlara adaletten başka bir borcumuz bulunmamaktadır. Terör örgütüne üye olan hakim ve savcıların meslekten uzaklaştırılmaları son derece önemli bir başarı olmasına karşın tamamen bir güven mesleği olan hakimlik ve savcılık mesleğini icra edenlerin yaklaşık üçte birinin terörist faaliyetlerinin odağında yer alması, halkın gözünde yargıya olan güveni elbette sarsacak bir durumdur. Toplumun yargıya güven duymadığı bir hukuk sisteminde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanamaz”

Adli hizmetin kalitesini bu şekilde olumsuz etkileyen, yargı mensuplarının olmaması için, ihtiyaç olan temel konunun hukuk eğitim sisteminin kaliteli olması ile mümkün olacağını ifade eden Cirit, hukukçunun insan hakları, insan sevgisi, demokrasi ve hukukun üstünlüğü değerlerine bağlı kalması gerektiğini, analitik düşünme ve objektif olmak gibi özelliklere sahip olmasının temel eğitim sisteminin bireylere kazandırması gereken bir yapıyla mümkün olduğunu belirtti.

Yargıtay Başkanı Cirit, demokrasi için en büyük engellerden birinin de terör olduğunu ifade eden konuşmasında, yaşam hakkını tehdit eden bu unsurun, ülkemizde ve dünyada insan hakları için bir tehdit olduğunu, birçok terör örgütünün var olduğu bu coğrafyada, hepsi ile insan hakları merkezli müdahale edilmesi gerektiğini belirtti. Cirit, önlem alınmamasının, teröre açıkça destek vermek olduğunun altını çizdi.

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com