YDS Nedir? Nasıl Çalışılmalı?

0 25

YDS, akademik olarak kariyer yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir yabancı dil sınavı. Eylül ve Nisan aylarında, yılda 2 kez OSYM tarafından gerçekleştiriliyor.

YDS Nedir?

YDS İngilizce, Fransızca, Almanca Arapça ve Rusça dillerinden oluşuyor ve herhangi birine girebilirsiniz. Sınava girmeye karar verip kayıt olduğunuz esnada dil seçiminizi yapıyorsunuz. Ülke genelinde en fazla başvurunun ingilizce diline olduğunu tahmin etmesi zor olmasa gerek.

YDS Sınavına Ait Bilgiler

2,5 saat sürüyor ve 80 sorudan oluşuyor. 2013 Nisan ayındaki sınavdan sonra yapılan değişikliklerden biri de sınavda alacağınız puanı 5 yıl kullanabileceksiniz. Tabi ki  bu 5 yıllık süre zarfında her YDS sınavına girebilirsiniz ve akademik başvuru yaparken istediğiniz puanınızı kullanabilirsiniz.

4 yanlışın 1 doğruyu götürmediği bir sınav YDS. Yani istediğiniz kadar yanlış yapabilirsiniz, doğrularınız yine sizin. Kimse onları alamaz sizden. Fakat böyle mükemmel bir olayı olmasına rağmen YDS’de A ve B derecesini alabilen kişi sayısı çok az. Eylül 2014’teki sınav verilerine göz atmak gerekirse;

Puan Aralığı Düzey Kişi Sayısı
90-100 A 8007
80-89 B 12555
70-79 C 14103
60-69 D 15065
50-59 E 16688
0-49 67614

 

Toplamda YDS sınava başvuran kişi sayısı 134,032 iken A düzeyindeki kişi sayısı sadece 8007. Peki yanlışın doğruyu götürmediği bu sınavda bırakın A derecesine girebilmeyi, en düşük seviye olan E derecesine bile girebilen kişi sayısı neden bu kadar az? İlk sebep YDS sınavın gerçekten de zor olması. Üniversite sınavına girdiğinizde Türkçe’de çözdüğünüz soruları düşünün; anlatım bozukluğu, anlamca en yakın cümle, dil bilgisi, anlam bütünlüğünü bozma, paragraf başlıkları daha nicesi… Şimdi de bunların hepsini ingilizce ve diğer dillerde düşünün. Zorluk derecesi kişiden kişiye değişir ama bu sınav gerçekten zor. Diğer sebeplerden biri de nasıl çalışacağımızı bilmememiz. Kendi dilimizden başka bir dilde ders çalışmak sanıldığı kadar kolay değil elbette.

Bu makalede bir YDS sınavına nasıl çalışılması gerektiğini öğreneceğiz.

YDS’ye Nasıl Çalışılmalı?

Peki YDS’ye nasıl çalışmalıyız? Ne yapmalıyız ki bu sınavdan iyi not almalıyız? Bu yazıda ufak tüyolar bulabilirsiniz ama unutmayın ki “her yiğidin yogurt yiyişi farklıdır.”. Bu tüyolar  ancak size verilebilir. Kimbilir belki içlerinden birini tam yapar, ya da kendinize göre geliştirirsiniz.

1.Derecenizi bilin.

İnternette ücreti ya da ücretsiz bir sürü ingilizce seviye belirleme testleri var. Bunlardan birini çözerek seviyenizi belirleyebilirsiniz. Bunu yapmak size nereden ve ne zaman başlıyacağınız hakkında bilgi verir. Bu testleri tamamen ciddiye almanı gerektiğini unutmayın.

2.Grammer çalışın.

İngilizce dilinin en sıkıcı alanı dil bilgisi. Ama YDS sınavında başarı elde etmek istiyorsanız grammer’ı asla şansa bırakamazsınız. Sadece dil bilgisine özel olan sorularda değil, tüm sorularda grammer size lazım.

3.Kelime kartları oluşturun.

YDS’de grammer’dan sonra kelime bilgisi gelir. Ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar öndesiniz demektir. İnternette YDS sınavında çoğunlukla kullanılan kelimeleri bulabilirsiniz. Onları anlatan fotoğrafları bulun, çift taraflı olarak basın, bir fotoğrafın altına kelimenin ingilizcesini, arkasına da türkçesini yazın. Görsel hafızamız her zaman daha başarılıdır.

4.Kendinize sınırlar koyun ve uygulayın.

Çalışmaya başladığınız günden sınavın olacağı tarihe kadar ki gün sayısını hesaplayın. İlk ayda grammer’ı kesinlikle halletmeye çalışın. Sınava kadar ezberlemek istediğiniz kelime sayısını belirleyin ve günlere bölün. Örneğin “hedefiniz günde 20 kelime mi ezberlemek?” o zaman o gün yorgunluktan ölseniz dahi o 20 kelimeyi ezberleyin.

5. İngilizce makale okuyun.

İngilizce makaleler bulup okumaya çalışın. Özellikle tarih,teknoloji ve köşe yazıları bulun. Bilmediğiniz kelimeler için sözlük kullanın, kelimeleri kartlarınıza ekleyin.

6. Deneme çözün.

Sınavdan önceki 1 ay artık sadece denemeye ayırmalısınız ama o zamana kadar da deneme çözmemezlik yapmayın. YDS denemeleri satın alın. Her ay ya da 2 hafta da bir deneme çözün ve bu denemeleri ciddiye alın.

7. Dizi, Film, Belgesel izleyin. Müzik dinleyin.

Yeni dönemin en moda işi altyazılı dizi ve film izlemek, cnbc-e sağolsun. Bunu fırsata dönüştürün. Zamanınız varsa dizi ve filmleri altyazısız izleyerek kelimeleri yakalamaya çalışın ya da ingilizce altyazı ile izleyerek anlamaya çalışın. Teknolojik belgeseller izleyin. Yabancı müzikler dinleyip kelimeleri yakalamaya çalışın.

YDS sınavında hepinize başarılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim