Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

Yeni Hukuk Fakültesi Uzun Yıllar Açılmamalıdır

Yeni Adli Yıl Açılışı, Metin Feyzioğlu, Hukuk Fakültesi kalitesi, Yeni Hukuk Fakültesi Açılmamalıdır

0 82

Yeni Adli yıl açılışında bir basın açıklaması yapan Metin Feyzioğlu Hukuk Fakülteleri hakkındaki sorunlara değindi.

Feyzioğlu, uzun süre yeni Hukuk Fakültesi açılmamasını gerektiğini söyledi.

İşte Metin Feyzioğlu’nun yaptığı açıklamanın bir bölümü;

Avukatlık Sınava Bağlanmalıdır

Avukatlık stajına kabul ve avukat sıfatını kazanma, tüm çağdaş ülkelerde olduğu üzere sınava bağlanmalıdır. Hukuk fakültelerinin eğitim-öğretim kalitesi muhakkak surette artırılmalıdır. Kontenjanları düşürülmelidir. Yeni hukuk fakültesi uzun yıllar açılmamalıdır.

Sayılar, sorunun büyüklüğünü göstermek için yeterlidir. Yaklaşık 120 bin kayıtlı avukat vardır. Stajyer avukat sayımız ortalama 15 bindir. Hukuk fakültelerinde 70 bin civarında öğrenci bulunmaktadır. Beş yıl sonra avukat
sayısı 200 bini bulacaktır. Türkiye ekonomisi ise beş yılda yüzde 50 büyümeyecektir.

Mahkeme kalemlerinde, noterlik dairelerinde, banka şubelerinde, tapu dairelerinde hukuk fakültesi mezunları için belirli sayıda kadronun ayrılması hem uyuşmazlıkları önleyecek hem plansız programsız açılan hukuk fakültelerinin işsiz mezunlarına iş imkânı yaratacaktır.

Sanki ülkemizde yeteri kadar hukuk fakültesi mezunu yokmuş gibi idare mahkemesi hâkimlerinin herhangi bir fakülte mezunu olmasına izin veren düzenleme, hem mesleğimiz hem vatandaşlarımızın hukuki güvenliği açısından vahimdir.

Aynı gerekçeyle, ceza uyuşmazlıklarında hukukçu olmayanların uzlaştırmacı yapılması yanlıştır. Devlet memurlarının, örneğin adliye personelinin uzlaştırıcı olarak görevlendirilmesine izin veren uygulama ise Devlet Memurları Kanununa açıkça aykırıdır.

Avukatsız arabuluculuğu teşvik eden yaklaşım, temelden hatalıdır. Arabuluculuk kurumuna en büyük zararı vermektedir. İş uyuşmazlıklarında dava şartı haline getirilmiş arabuluculuk, avukatın yardımından mahrum bırakılan işçilerin alın terine haksızlıktır.

Her talep eden işçiye barolar tarafından maddi durum araştırması yapılmaksızın adli yardım faslından avukat görevlendirilmesi mümkün hale getirilmelidir. Bunun için Baroların adli yardım bütçesi de, yeterli kaynak aktarılarak bu yardımı karşılayacak imkâna kavuşturulmalıdır.

Adaletciler.NET

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com