Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

YENİDEN KLAVYE SINAVI UYGULAMASI, KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMUNA ŞİKAYET EDİLDİ !

0 398

Adalet Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı’nın 26.09.2017 tarihli dağıtım yazısı ile zabıt kâtiplerinin klavye ve bilgisayar becerilerinin arttırılması hususunda zabıt kâtiplerinin yeniden klavye uygulamasına tabi tutulmasının istenilmesi Bakanlık personelince ciddi tepkilerle karşılanmıştır.

Adalet Sen tarafından Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim ŞAHİN makamında ziyaret edilerek konu hakkındaki sıkıntı dile getirilmiş, sayın Şahin ile yapılan görüşmede; “Eğitim Dairesi Başkanlığının tek amacının 2018 yılında yapılması planlanan eğitim programına ilişkin veri toplamak olduğunu, bunun dışında klavye uygulamasının hiçbir amacının bulunmadığını, Türkiye’nin en büyük illerinde yapılmasının nedeni olarak da bu illerde yapılan uygulamanın aşağı yukarı bakanlıkta görev yapan tüm zabit katipleri hakkında bir kanı oluşturacağını, yapılan raporlamada birimlerin kendi içinde puanlanacağı, icra dairesi, ön büro vb. birimler ile mahkeme ve savcılıkların ayrı ayrı değerlendirileceği, 2013 yılında yayınlanan genelge ile ilgisinin olmadığını ve personelde endişe oluşturacak bir durumun olmadığını” belirtmiştir.

 

Yapılan görüşmede Adalet Sen tarafından, “bu hususun Adalet Bakanlığı personelince yadırgandığını, onur kırıcı bir durum olduğunu, eğitimine karşı olmadığımızı ancak hızlı klavye kullanamayan personelin komisyonlarca aşağı yukarı bilindiği, bu personelin de muhtemelen icra dairesi, danışma, ön büro vb. yerlerde görev yaptıklarını, haliyle klavye uygulamasını yapmadan komisyonlardan bilgi alınabileceği, hülasa duruşma katibi diye bir kadronun bulunmadığını, hakim ve savcılarca özellikle bazı personelle duruşmaya çıkma konusunda ısrarcı olunduğunu, neticesinde bu durumunda sürekli duruşmaya çıkan zabit katiplerinde huzursuzluk oluşturduğunu, duruşmaya çıkmayan katiplerin köreldiğini, rutin bir mahkemede haftada 2-3 kere duruşma yapıldığı, bunun dışında zabit katiplerinin çalışmalarını kalemlerde yaptıkları, zabit katibinin sadece hızına bakılarak değerlendirmeye tabi tutulmasının yanlış olduğu” dile getirilmiştir.

 

Bakanlık personelimizce büyük tepkilere neden olan “yeniden klavye sınavı uygulaması” 2013 yılında Adalet Sen tarafından Danıştay’da dava konusu edilmişti. Bu defa da Eğitim Dairesi Başkanlığınca yapılan görüşme sonrasında uygulama Kamu Denetçiliği Kurumuna taşınarak ayrıca şikayet konusu edildiği bildirilmiştir.

(Kaynak: www.adaletburosen.org.tr)

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com