Yurtdışında Hukuk Eğitimi Almak

Yurtdışında Hukuk Eğitimi Almak

Ülkemizde de olduğu gibi dünyanın pek çok ülkesinde hukuk eğitimi oldukça önemli bir seviyede tutulmaktadır. Hukuk sayesinde bir devletin yapısı şekillenirken, insanların hakları korunur. Dolayısı ile bu konu hakkında eğitim almak geleceğe yön verecek insanlardan birisi olmanızı sağlamaktadır. Fakat gelişen dünyada sadece kendi ülkesine ait hukuk sistemini bilen bir kişi yeterince değerli kabul edilmemektedir. Çünkü artık devletler kabuklarını kırmıştır ve başka devletler ile anlaşmalar yapmaktadır. Dolayısı ile onların hukuk sistemleri hakkında da bilgiler edinmektedirler. Bu yüzden kaliteli bir hukukçu olarak yetişmek isteyenler yurtdışında hukuk eğitimi almalıdırlar. Bir hukukçu eğer diğer ülkelerinde yasaları hakkındaki bilgilere hâkim olursa o kadar değerli olarak kabul edilecektir.

Yurtdışında hâlihazırda en çok tercih edilen eğitim programı LLM ve LLB’dir. LLM ve LLB neredeyse tüm dünyada geçerliliği kabul edilmiş bir eğitim sistemidir. Bir öğrenci bu eğitimi alarak mezun olursa dünyanın pek çok ülkesinde bilgileri ve diploması kabul edilir. Ülkemizde hukuk fakültesinden mezun olanların avukat olabilmesi için mezun olduktan sonra stajını yapması yeterli oluyor. Fakat Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da çok daha farklı işliyor.

Örneğin Amerika’da yüksek lisans düzeyinde verilen LLM eğitiminde öğrenciler ilk olarak sosyoloji, tarih, siyaset bilimi gibi dersleri almanız gerekiyor. Daha sonra ise hukuk fakültesine kabul ediliyorsunuz ve en son olarak baro sınavlarına giriyorsunuz. Avrupa ülkelerinden birisi olan İngiltere’de ise Türkiye’deki gibi lisans seviyesinde sunuluyor. Fakat hepsinde başarıya giden süreç zorlu oluyor. Türkiye’de alacağınız bir eğitim sadece kendi dilimizi kapsadığı için yeterli olsa da sizi en iyi yapmıyor. Çünkü en iyi olmak için meslektaşlarınızdan farklı bir yanınızın olması gerekiyor. Bu farklı yanı kazanmak içinde yurtdışında yapacağınız LLM eğitimi oldukça yeterli olabiliyor.

Amerika ve Avrupa ülkeleri ticarette en önemli adımları atan yerlerdir. Dolayısı ile buradaki ülkelerin yasalarını bilmek size ileriye dönük çok avantaj sağlayacaktır. Örneğin Türkiye’de iş yapmak isteyen bir Amerika firması ile Türk firması bir anlaşma yapacak. Siz burada her iki ülkenin de hukuk yasalarını bildiğiniz için anlaşmayı sağlayabilecek kişi olabilirsiniz. Yani yapılacak bir belgenin altına “Chicago eyaleti yasaları altında imzalanmıştır” diyebilirsiniz ve bunun için Chicago’da olmanıza gerek olmaz. Bu özellikte sizi farklı kılar. Unutmadan söylemek gerekirse yurtdışında alacağınız eğitimle tabi ki de İngilizce seviyenizde büyük artış olacaktır. Dünyada kabul gören ortak dilde İngilizce olduğu için bu sizi direkt olarak ön plana çıkartacaktır. Hukukçuların iyi bir İngilizceye sahip olması uluslararası düzeyde anlaşmalar yapan firmalar için çok önemlidir. Bu özelliğe sahip hukukçular bu firmalarda çok daha rahat iş bulabilir.

Alacağınız yurtdışı hukuk eğitiminin size hiçbir kötü getirisi yoktur. Fakat LLM programı seçerken dikkatli davranmanız gerekir. Yani doğru LLM programına dâhil olmanızda fayda vardır. Bu sayede istediğiniz özelliklere sahip bir hukukçu olabilirsiniz.

Eğitimler tam zamanlıdır. Yani sürekli olarak her gün okulda derslere girmeniz gerekir. Genel olarak 1 sene süren bu eğitim çeşitli durumlarda uzayabilir ya da kısalabilir. Gittiğiniz üniversiteden başarılı bir LLM eğitimi sonunda alacağınız diplomayı YÖK bildirmeniz ve denklik belgesi almanız gerekmektedir. Bu konuda YÖK denklik belgesinde sıkıntı çıkarmamaktadır.

Bu eğitimler sırasında çeşitli dünya ülkelerinden insanları tanıyacağınız için ayrıca yapacağınız işe dair çevreniz genişleyecektir. Böylelikle gelecekte çok daha iyi işler yapabileceğiniz bir ortamınız olacaktır. Örneğin Samsung firmasının çok üst düzey bir mevkide bulunan bir çalışanın çocuğu ile aynı derse girebilirsiniz. Böylelikle ileriye dönük belki Samsung’da işe girebilirsiniz. Yani bu tür fırsatları yakalamanız da oldukça muhtemeldir ve örnekleri de vardır.

Alacağınız hukuk eğitimi, LLB ve LLM eğitimlerinin fiyatlandırması da oldukça uygundur. Bu konuda dünyada hâlihazırda en çok tercih edilen ülkeler Amerika, Avustralya, Kanada, Yeni Zelenda ve İngiltere’dir. Ortalama olarak yıllık ücretleri de 12000 dolar ile 25000 dolar arasında değişmektedir. Bu ülkelerde alacağınız eğitim sayesinde kendinizi çok daha farklı bir konumda hissedeceksiniz ve olmak istediğiniz yere çok daha rahat bir şekilde ulaşabileceksiniz. Bu yüzden yurt dışında hukuk eğitimi, her hukukçu için bir ihtiyaç haline gelmiştir ve her hukukçuyu pek çok konuda aydınlatacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ