Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

Zabıt Kâtipleri Adalet Mezunlarından Alınmalı

1 121

Günümüzde genel olarak kamu kurumlarının birçoğu personel alımında, adayların mezun oldukları branşlara öncelik vermektedirler. Örnek vermek gerekirse, Sağlık Bakanlığı personel alımında kurumlarında çalışacak personelin sağlık meslek liseleri ya da sağlık meslek yüksekokulları ya da eşit düzeydeki sağlıkla ilgili diğer okulların ilgili bölümlerinden mezun olma şartı aramaktadır. Şoför, aşçı, temizlikçi gibi istisnai kadrolar dışında başka bir branştan mezun olan kişiler Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev alamazlar. Bu gibi nedenlerden dolayı mezun olan adaylar ÖSYM’nin açtığı kurum sınavlarında kendi mezun oldukları alanla ilgili sınavlara başvurmakta, diğer branşlara başvuramamaktadırlar. Bunun sonucunda ÖSYM’nin açmış olduğu sınavda baraj puanından biraz daha düşük puan almış olsalar dahi kadro açığı olduğu sürece kendi mezun oldukları branşlarla ilgili işlerde çalışabilmektedirler.

Fakat bu kural Adalet Bakanlığı’nda pek işlememektedir. Adalet Bakanlığı’nın personel alımı sınavlarına, Aöf Adalet, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Lisesi dışındaki birçok farklı branştan mezun olmuş kişiler de başvuru yapabilmektedirler. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan sınavlar sonucu ataması yapılan personelin çok azı Adalet bölümü mezunu olup kalan kısım diğer branş mezunlarından atanmaktadır. Aöf Adalet, Adalet Meslek Yüksekokulu ve adalet meslek lisesi mezunu kişiler almış oldukları eğitim gereği kendi branşlarına uygun işlerde çalışmaları gerekirken çeşitli sınavlar nedeniyle kendi branşlarında görev yapamamakta, bu gibi işlerde başka branşlardan mezun olmuş kişiler görev yapmaktadır. Diğer kurumlardaki şartlar gereği Aöf Adalet, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Lisesi mezunları branş gerektiren başka kurumların açtıkları sınavlara başvuramamakta, düşük ücretlerle özel sektörde çalışmaya zorlanmaktadırlar.

Adalet Bakanlığı, personel alımlarını “Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği” ne göre yapmaktadır.  Yönetmeliğin 9. Maddesinde;

“Madde 9 – Adalet komisyonlarının teklifi üzerine atama yapılacak kadroların; yeri, sınıfı, unvanı, derecesi ve sayısı Bakanlıkça belirlenir.

(Değişik fıkra : 09/05/2006 – 26163 S.R.G Yön/6.mad; Değişik fıkra: 09/10/2010 – 27724 S.R.G. Yön/3.mad) Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az yetmiş puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya gerektiğinde uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler. Emanet memuru, tebligat memuru, infaz ve koruma memuru, zabıt kâtibi ve cezaevi kâtibi kadroları için seçim yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksekokulu, yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınır.” İbaresi bulunmaktadır. Buna göre personel alımlarında adalet yüksekokulu ve adalet meslek lisesi mezunlarına öncelik tanınması gerekirken, öncelik hakkının adalet komisyonları tarafından yönetmelikte bulunan açıktan yararlanarak istismar edildiği görülmektedir. Adalet komisyonundaki kişiler, yönetmelikteki aksaklıklardan faydalanarak, mülakatlarda eğitim görmüş, hak eden kişiler yerine keyfi davranarak başka kişilerin işe girmesine sebep olabilirler. Bunun sonucunda diğer branşlardan mezun kişiler, lise mezunu kişiler Adalet Bakanlığı bünyesinde atamaları yapılıp iş başı yaparken, adalet yüksekokulu ve adalet meslek lisesi mezunu kişiler açıkta kalabilmektedirler.

Bu gibi nedenlerden dolayı Adalet Bakanlığı’nın Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği’nde değişiklikler yapılması gerekmektedir. İnfaz memurluğu, zabıt kâtipliği, mübaşirlik gibi kadroların atamalarında, bu kadrolara başvurmuş olan adalet yüksekokulu, adalet meslek lisesi ve meslek yüksekokullarının adalet vb. programlarından mezun kişilere öncelik tanınması ve hala kadroda açık bulunması durumunda diğer branşlardan adayların değerlendirmeye alınmaları gerekmektedir. Yönetmelik memur alımında adalet meslek lisesi ve adalet yüksekokulu mezunlarına kolaylık sağlayacak yönde değiştirilmeli, bu adaylar mağdur edilmemelidir.

Aöf Adalet, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Liselerinde  verilen eğitim, bu kurumlardan mezun olan kişiler için iş hayatında bir artı olmalıdır. Bu branşlardan mezun kişiler personel alımı sırasında öncelik taşımalıdırlar. Aldıkları eğitim doğrultusunda çalıştırıldıkları zaman kurum açısından da gayet faydalı olmakta ve nitelikli personelle çalıştığından dolayı kurum verimi artmaktadır. Örnek vermek gerekirse zabıt katipliği eğitimi almış birini işe almak dururken, herhangi bir kurumdan eğitim almış bir kişiyi zabıt katibi yapmak ne kadar mantıklıdır. Kişinin aldığı eğitim doğrultusunda çalıştırmak iş verimi bakımından oldukça önemlidir. Zabıt katipliği eğitimi almış bir kişiyi işe almayacaksanız, adalet meslek lisesi ve adalet yüksek okulu  mezunları işsiz kalacaksa bu kurumların eğitim vermeleri ne kadar doğrudur? Bu kurumların kuruluş amacına hizmet etmek bakanlığın esas görevlerinden olmalıdır. Yönetmelikte değişiklikler yapılarak mevcut açık giderilmeli, adalet meslek lisesi, adalet yüksekokulu, yüksekokulların adalet programı bölümünden mezun olan adaylar mağdur edilmemeli, personel alımında bu adaylara öncelik verilmelidir.

 

Bu yazının tüm hakları Adaletciler.Net’e aittir. “www.adaletciler.net” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

 

Adaletciler.Net

Content Protection by DMCA.com
1 yorum
  1. öslem diyor

    BEN VE BENİM GİBİ ADALET MEZUNU OLAN ÇOĞU ARKADAŞIMIN DÜŞÜNCELERİNİ ÖYLE GÜZEL DİLE GETİRMİŞSİNİZ Kİ SİZE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZDIR.İNŞALLAH BAKANLIĞIMIZDA BİZLER İLE AYNI DÜŞÜNCEDE OLUR VE BU DURUMA BİR AN ÖNCE BİR ÇÖZÜM BULUR. İYİ GÜNLER.:)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com