Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

Zabıt Katipliği Sınav Sistemi Değişmeli

2 108

Son yıllarda binlerce Adalet bölümü mezunu özellikle AÖF Adalet öğrencisi okulu bitirdi. Aöf Adalet bölümü ilk başlarda kontenjansız alım yapmaktaydı fakat mezun sayısı çoğaldıkça bu bölüme kontenjan sınırlaması getirildi.

Adalet bölümü okuyan öğrencilerin çalışma alanları belli. Zabıt katipliği, İKM, İcra Müdür ve Yardımcılığı. Bunlardan en fazla alım yapan ise Zabıt katipliği olmuştur. Zabıt katip alımı ilk yıllarda KPSS den 70 puan ve üstü alan herkesin direk başvurabildiği bir sınavdı. Tabi bunun yanı sıra bilgisayar sertifikası’da istenmekteydi.

Buradan başlayacak olursak KPSS puanında Ortaöğretim, Önlisans, Lisans olarak bir ayrım yapılmıyordu halada yapılmamakta. 70 puanı alan bütün mezunlar aynı kategoride değerlendiriliyor. Sınav yönetmeliğindeki Adalet mezunlarına öncelik ise sadece yönetmelikte kalan bir madde olarak çıkıyor karşımıza.

Birçok itiraz ve şikayetler üzerine birde başvurulardaki sayı çokluğundan Adalet Bakanlığı yönetmelikte değişikliğe giderek başvuru yapanların KPSS puanları sıralamasını baz alarak alınacak aday sayısının 20 katı gibi bir kriter getirdi. Bu belki iyi bir gelişme ama yinede Lisans, Önlisans, Ortaöğretim den KPSS girenler aynı sıralamaya katılıyor. Bu yarışa adaletsiz bir başlangıç.

Adalet Bakanlığı biran önce bu uygulamadan dönmeli Adalet mezunlarına öncelik tanınır maddesini hakkıyla uygulamaya koymalıdır. Buna belki başka bölüm mezunu olanlar itiraz edecektir. Fakat hiçbir polis akademisi öğrencisi Özel Güvenlik olmak için okumadığı gibi Adalet mezunlarının hakları olan Adalet Bakanlığındaki kadrolara girme önceliği hakkıyla uygulanmalıdır.

Merkezi atamalarda çok komik rakamlar verilen Adalet bölümü mezunları en azından Adalet Bakanlığı sınavlarında bir nebzede olsa hak ettikleri kadrolara kavuşmalıdır.

 

Adaletciler.Net

Content Protection by DMCA.com
2 Yorumlar
  1. Sevim diyor

    Bu yapilan aciklamayi cok hakli buluyorum aynen adalet mezunlari icin bir an once yapilacak yenilik bir nefes olucak…

  2. Tugba ersoy diyor

    Düz lise olarak bizimde hakkımız tabiki olmalı 10 yıldır giriyorum sözlüsü eleniyorum niye herkes kendini dusunuyor düz lise mezunu olarak memur olmaya hakkımız yokmu anlamadım Ki

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com