Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

ZABIT KATİPLİĞİ SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

0 101

Günümüz şartlarında lise mezunlarının baş vurabileceği en güzel memurluk Zabıt Katipliği’dir. Zabıt Katibi genelde mahkemelerde Hakimin “Yaz Kızım” cümlesiyle hitap ettiği bayan olarak algılansa da, Adliyelerde görev yapan bir çok erkek Zabıt Katibi de bulunmakta. İsminden anlaşıldığı üzere zaptı daktilo ya da klavye ile kayda geçiren görevli diye tanımlayabiliriz.

Zabıt Katibi olmak için gereken şartlar, Adliyelerce açıklanan Zabıt Katipliği alım süreçlerini takip etmek. Genelikle ihtiyaca göre ilan edilen Zabıt Katipliği sınavı iki aşamalı olarak yapılmakta olup, ilk aşamada yapılan Daktilo sınavında adaylardan istenilen, üç dakikalık süre içerisinde kendilerine verilmiş metni klavye vasıtasıyla yazılı hale getirmeleri. Burada kıstas en az hatayla en çok kelime yazmak. Ama doğru yazılmış 90 kelimelik bir alt limiti geçme şartı aranıyor. Daktilo sınavında başarılı olan adaylar ikinci aşamada mülakat sınavına alınmaktalar.
2016 yılı ilk 6 ayında 3 bin zabıt katibi alınacağını Adalet Bakanı duyurmuştu. İlanın çıkması bekleniyor.
Mülakat sınavında Adliyenin oluşturduğu sınav komisyonunun karşısına çıkıyorsunuz. Genellikle size üç genel kültür sorusu sorulmakta. Kendinizi tanıtmanız isteniyor ve genel kültür soruları tarafınıza yöneltiliyor. Burada amaç adayın memurluk yapmasına engel teşkil edecek bir durumunun olup olmadığının tespiti ve Zabıt Katipliğine uygun olup olmadığını değerlendirmek. Dediğim gibi daktilo sınavında en fazla kelimeyi en az hatayla yapanlar mülakat sınavında daha şanslı görünseler de, kendinizi iyi ifade edemez, ya da sorulan sorulara yanlış cevaplar verirseniz daktilonuzun çok iyi olması bir işe yaramayabilir. Hakim ve savcılardan oluşan ve genelde üç kişi olan sınav komisyonu daktilo sınavını geçerek mülakata kalan adaylar arasında, alım yapılacak sayıya ulaşana kadar elemeler yapıyor.

Peki yazılı sınav yok mu dediğinizi duyar gibiyim. Evet Zabıt Katipliğine özel bir yazılı sınav yapılmıyor. Anca KPSS sınavından geçer not alma kriteri geçirilmiş. Yani öncelikle KPPS’ye giriyorsunuz ve en az 70 puan alıyorsunuz. Ondan sonra Zabıt Katipliği sınavına müracaat ediyorsunuz. Burada her 70 puanı alan klavye sınavına girmeye hak kazanmıyor. Eskiden o şekilde idi ama artık ”Zabıt katipliği, cezaevi katipliği ve daktilograf kadrolarına yapılacak atamalarda uygulamalı sınava merkezi sınavda alınan puanlar esas olmak kaydıyla, en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının yirmi katı kadar aday çağırılır. Uygulamalı sınavda başarılı olanlar arasından doğru kelime sayısı esas alınmak kaydıyla en fazla doğru kelime yazan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının üç katı kadar aday sözlü sınava çağırılır” şeklinde bir uygulama var.

Öyleyse karşımıza bu sınavla alakalı en büyük sorunun iyi klavye kullanabilmek olarak çıktığını görebilirsiniz. Zabıt Katipliği sınavına hazırlanmak için Daktilo yani klavye alıştırmaları yapmanız şart. Öncelikle parmaklarınız klavyede bulunması gereken yerleri ezberleyene kadar aklınızdan ne geçiyorsa anlamlı cümleler yazarak klavye üzerindeki hakimiyetinizi geliştirin. Burada en hassas konu parmaklarınızın tuşlar üzerinde pençe olarak tabir edilen şekilde durması. Kesinlikle bileklerinizin masaya temas etmemesi gerekiyor.

Ne yazarsanız yazın, ama yazım esnasında asla klavyeye bakmayın. Hatalı kelimeler yazmış olsanız dahi bunları düzeltmeye çalışmayın. Bu size sadece zaman kaybettirir. Çalışmalarınızı yarımşar saatlik periyotlara bölün. Periyotlar arasında ellerinizi dinlendirmelisiniz. Mümkün olduğunca yazımı zor kelimelerden oluşan metinleri tercih edin. Bu size kolay kelimeleri daha rahat yazacak alışkanlık kazandıracaktır. Yazmaya başlarken aklınızı kurcalayan bir şey olmamalı, tamamen yazdığınız metne odaklanmalısınız.

Daktilo sınavı sadece üç dakika sürmektedir. Sınav öncesi sizlere birkaç dakika klavyeye adaptasyonunuz için serbest yazım zamanı verilecektir. Ama asıl sınav sadece üç dakika sürek ve bu nedenle hem süreye alışmak hem de sınav heyecanını yenmek adına üç dakikalık deneme testleri yapmanız sizin için iyi olacaktır. Süre tutarak çalışırsanız netlerinizin daha çabuk arttığını fark edeceksiniz. Zamanla, süre tutmanın sizde daha çok kelime yazma arzusu oluşturacağından ve hedefe ulaşmak adına çalışma isteğinizin artacağından emin olabilirsiniz. Süresiz yapılan klavye çalışmalarının zamanla yerini monotonluğa bıraktığı ve belirli bir süre sonrasında bıkkınlık yarattığı bilinmektedir. Gürültülü veya kalabalık ortamlarda çalışmak da sizi sınav psikolojisine hazırlayabilir.

Gelelim KPSS konusuna. KPSS’ye hazırlanmak için de, tıpkı daktilo sınavına hazırlandığınız gibi disiplinli bir çalışma programı şarttır. Yapacağınız şey bol bol gerekli kaynakları okumak ve çözebildiğiniz kadar çok deneme testi çözmek. Unutmayın ki işleyen demir ışıldar. Hafızanızın da devamlı işletilmesi gerekmekte.
Son olarak Zabıt katipliği sınavında Adalet mezunlarına hala öncelik tanınmıyor. Sadece göstermelik bir kaç Adalet mezunu liste başı yapılıyor. Nasıl ki Polis Meslek Yüksek Okulu okuyan, okumak isteyen bir kişi Özel Güvenlik görevlisi olmak istemiyorsa Adalet mezunları da hakettikleri asıl işlerini yapmak istiyor. Binlerce Adalet mezunu hala açıkta ve gelecek 10 yılda açıkta kalacağa benziyor. KPSS sıralamasında bile Lise-Önlisans-Lisans aynı seviye görülerek puan sıralaması yapılıyor. Umarım yetkililer buna biz çözüm getirir.

Konu ile ilgili sorularınızı yazının altında paylaşabilirsiniz. Elimizden geldiğinde cevaplandırırız.
Zabıt Katipliği sınavına girecek tüm arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.

 

Adaletciler.Net

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com