Aöf Adalet, Ata Aöf, Auzef, Hukuk Fakülteleri, Zabıt Katipliği, İcra Müdürlüğü, Ceza İnfaz Koruma Memurluğu Hakkında Güncel Bilgiler.

Zabıt Ve İcra Katipliği Güncel Maaşları 2016-2017

0 134

Zabit katipliği güncel maaşları:

Zabit katipliği güncel ücretleri hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda öncelikle zabit katipliği ne iş yapar ona bir göz atalım;

Zabit katipleri Adliye saraylarında, adliyelerde ve cezaevlerinde görev yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra bazen icralarda görev almakta olup, bazen de otopsi ile ilgili çalışmaktadırlar. Bu saydığımız işlerde yazı yazmaktadırlar. Hafta içi 08:30-17:00 arası hizmet veren zabıt katiplerinde mesai çalışmaları olmamaktadır. Yani mesai ücretleri olarak maaşlarına ek ücret almazlar.

Şimdi de zabıt katipliği maaşları hakkında bilgiler sunuyoruz;

Zabit katipliği maaşları 2015’in Ocak ayında %3 zam almıştır. Eğer bir enflasyon farkı oluşursa memurlarda olduğu gibi zabit katiplerinin aldıkları maaşlara da ek olarak bu fark ücreti yansıtılacaktır.

Zabit katipliği maaşları lise mezunu ile lisans mezunu arasında farklılık gösterebildiği gibi, evli ya da bekar olma veya evli ve çocuklu olma gibi durumlara göre de farklılıklar göstermektedir.

Zabit katipliği maaşları çalışanların lise ve lisans mezunu olup olmamalarına göre değişiklik göstermektedir.  Bekar zabıt katipleri için 1980 TL başlangıç giriş ücretleri vardır. Evli olan ve çocuk sahibi olan zabıt katiplerinin maaşları ise ortalama 200 TL artmaktadır. Zabıt katipliğinde kıdem yılı ve çalışma süresi de bu artışın içindedir. Yeni işe başlamış bir katip aile yardımı alıyorsa eğer net 2200 TL aylık almaktadır.

Zabıt katipliği maaşları kadrolu ve sözleşmeli olmalarına göre de değişmektedir. Lise mezunu ve sözleşmeli çalışan bir zabıt katibinin ortalama maaşı 2000’dir. Lisan mezunu ve kadrolu çalışan bir zabıt katibinin maaşı ise ortalama 2150 TL’dir. Lisans mezunu ve sözleşmeli bir katip ise 2050 TL ortalama aylık alır.

İcra katipliği güncel maaşları:

İcra katipliği güncel ücretleri hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda öncelikle icra katipliği ne iş yapar ona bir göz atalım;

İcra katipleri görev aldıkları yerlerde haciz işlem evraklarını düzenleme, icra yerlerinde infaz işlerini gerçekleştirme, hacizli gözüken evler ya da mülkleri rehin parasına çevirme haciz işlerini yürütme işlerinde hizmet verirler. Bunun yanı sıra nafaka işlemlerini gerçekleştirme, tebligatları yerlerine gönderme, müzekker cevaplarını yazma, genel olarak evrak düzenlemelerini yapma gibi görevleri yerine getirmektedirler. Bu verdikleri hizmetler karşılığında aldıkları maaşlar mesai parası haricinde olmaktadır. Çünkü mesai saatleri yoktur. Bunun yanı sıra yoğun ve hızlı yapılması gereken görevleri mevcuttur. Ayrıca mesai dışında çalışmaya devam edebilirler. Bu da bu mesleğin olumsuz yönlerinden biridir.

Şimdi de icra katipliği maaşları hakkında bilgiler sunuyoruz;

İcra katipliği maaşları 2015 yılında %3 zam almıştır. Bu zamları 2015’in Ocak ve Temmuz ayları içerisinde almıştır. İcra katipleri asgari geçim indirimi, evliler için geçerli olan çocuk parası ve aile yardımı alabilmektedirler. Tüm bunları alan icra katiplerinin aylıkları 2093 TL’dir. Bu aylıklara farkları da eklediğimizde bir icra katibinin alacağı maaş 2155 TL olacaktır. Lise ve lisan mezunları arasında maaş farkı mevcuttur. Lise mezunu bir icra katibinin maaşı yukarıdaki maaşlardan 150 TL daha azdır. Lise mezunları 2093 TL aylık, lisans mezunları ise 1943 TL aylık aldığı görülmektedir.

 

Adaletciler.Net

 

Content Protection by DMCA.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et Daha fazla oku

Content Protection by DMCA.com